Uruchamiając po raz pierwszy telefon, tylko czekamy, aż wreszcie zacznie działać. Jedną po drugiej akceptujemy kolejne zgody na przetwarzanie danych, nie czytając opasłych i napisanych trudnym językiem regulaminów. Tak samo postępujemy podczas instalowania wszelkich aplikacji. Ich twórcy, jak i producenci urządzeń mają więc czyste ręce – zbierają dane mieszkańców Opola i wszystkich innych użytkowników smartfonów za ich zgodą. Takie są fakty. Faktem jest jednak również to, że różnego rodzaju mechanizmy śledzące można wyłączyć i nie jest to wcale takie trudne. Jak to zrobić? Sprawdźmy na przykładzie urządzenia z systemem Android.
Cyfrowa równowaga
Mechanizm „Cyfrowej równowagi” zbiera informacje o wszystkim, co robisz na telefonie niezależnie od tego, czy masz wykupiony internet w ramach oferty na kartę, czy w abonamencie. Na podstawie tych danych tworzone są następnie raporty pozwalające sprawdzić, w jaki sposób użytkujesz urządzenie.
Dane i prywatność na koncie Google
Wchodząc w opcję zarządzania kontem Google, należy przejść do sekcji „Dane i prywatność”, aby sprawdzić, jakie dane zbiera o Tobie amerykański koncern. Jak się okazuje, firma wie dosłownie wszystko o tym, co robisz przez internet bez względu na to, czy korzystasz z połączenia Wi-Fi, czy stacjonarnego (oferty internetu stacjonarnego w Opolu znajdziesz zaś na stronie https://komorkomat.pl/internet-stacjonarny/).
Użycie i diagnostyka
W zakładce „Prywatność” w ustawieniach telefonu można znaleźć funkcję „Użycie i diagnostyka”, która odpowiada za wysyłanie do Google informacji o tym, jak korzystasz z urządzenia i wszystkich aplikacji. Od Ciebie zależy, czy na to pozwolisz.
Personalizowane reklamy
Zdarza Ci się, że gdy o czymś rozmawiasz, za chwilę pojawiają się reklamy oferujące kupno danego produktu czy usługi? To możliwe, ponieważ… zgadzasz się na to. Aby to dezaktywować, należy wyłączyć personalizację reklam w ustawieniach prywatności.
Automatyczne udostępnianie numeru aplikacjom i firmom
Na koncie Google w sekcji „Autouzupełnianie” znajduje się opcja udostępniania numeru telefonu, która pozwala na domyślny dostęp do Twojego numeru wszystkim aplikacjom zainstalowanym na urządzeniu. Można ją wyłączyć poprzez przesunięcie suwaka.
Udostępnianie lokalizacji
Czy wiesz, że nawet gdy Twój telefon jest odłączony od internetu, domyślne ustawienia systemu umożliwiają zarówno samemu Androidowi, jak aplikacjom łączenie się z innymi urządzeniami poprzez Wi-Fi i Bluetooth? Tę opcję można dezaktywować w usługach lokalizacyjnych.
Śledzenie tego, co piszesz
Inny mechanizm, z którego niewiele osób zdaje sobie sprawę, polega na śledzeniu i gromadzeniu wszystkich znaków, a więc słów i zdań wpisywanych przez Ciebie na klawiaturze telefonu. Tę funkcję można wyłączyć w sekcji „Język” w ustawieniach telefonu, przechodząc do zakładki „Opcje syntezy mowy Google”. Właśnie tam schowany jest mechanizm „Anonimowe raporty użytkownika”, który odpowiada za śledzenie Cię – wystarczy przesunąć suwak, aby go wyłączyć. Jeśli chcesz zaś poczytać więcej o najnowszych technologiach, smartfonach i ofertach internetu, zapraszamy do serwisu https://komorkomat.pl/.