Kiedy termomodernizacja jest konieczna
W budynkach o niewystarczającej ochronie termoizolacyjnej, najczęściej dochodzi do niekontrolowanej ucieczki ciepła z pomieszczeń. Spadki temperatur i duże różnice w temperaturze w poszczególnych pomieszczeniach budynku wymagają działań prewencyjnych, a nie tylko usuwania skutków przez dogrzewanie budynku. Działanie urządzeń grzewczych staje się wówczas niewydajne, ponieważ nadal dochodzi do wychładzania się murów. W konsekwencji budynek staje się niezwykle drogi w utrzymaniu, co może potęgować dodatkowo nieszczelna stolarka okienna czy drzwiowa. Jedynym rozwiązaniem i ratunkiem jest w tym przypadku profesjonalna termomodernizacja wraz z wymianą urządzeń grzewczych, okien i drzwi wejściowych na modele energooszczędne. Należy pamiętać, że docieplanie budynku tylko wówczas ma sens, gdy jego mury wykazują odpowiednio niski poziom wilgotności. Dopiero po pozbyciu się zalegającej w nich wody czy wilgoci - z zastosowaniem jednej z metod osuszania - na ścianach zewnętrznych można ułożyć warstwę ocieplenia z wybranego materiału termoizolacyjnego - wełny mineralnej lub styropianu.
Metody osuszania ścian
Najbardziej popularnym sposobem osuszania budynków jest metoda iniekcyjna, polegająca na aplikacji odpowiedniego specjalistycznego preparatu w głąb muru, który w kontakcie z wodą i innymi związkami chemicznymi ulega krystalizacji, co prowadzi do zamykania kapilarów powstałych wskutek działania wody. Powstała w ten sposób warstwa ochronna skutecznie blokuje dopływ wody z różnych źródeł i podciąganie wilgoci z gruntu. Bazą są zwykle płyny z silikatów, które nie wydzielają groźnych dla zdrowia i środowiska oparów oraz gazów, dzięki czemu są całkowicie bezpieczne. Wszystkie konieczne prace związane z osuszaniem metodą iniekcyjną można przeprowadzić we własnym zakresie, chociaż dla pewności i skuteczności efektu, warto zatrudnić do tego profesjonalną firmę. Zastosowanie metody iniekcyjnej pozwala przeprowadzić bardzo wymagający zabieg bez konieczności wykonywania skomplikowanego remontu i prac wyburzeniowych.
Zanim przystąpimy do aplikacji profesjonalnego preparatu na bazie silikatów, należy dobrze przygotować podłoże, oczyszczając jego powierzchnię z wszelkich nieczystości i pozostałości po innych materiałach budowlanych, a w razie zawilgocenia tynku - również skuwając jego warstwę. Preparat jest aplikowany przez nawiercone w ścianie otwory, w których umieszcza się specjalne lejki, ułatwiające aplikację. Czas działania preparatu może się różnić, w zależności od poziomu zawilgocenia ścian i ich grubości, jednak zwykle nie jest on dłuższy niż 48 godzin. Tak przygotowane podłoże posiada odpowiednio niski współczynnik wilgotności i stanowi doskonałą podstawę pod ocieplenie ze styropianu czy wełny mineralnej.