Umowa kupna sprzedaży samochodu
Warto wiedzieć, że umowa kupna sprzedaży samochodu nie została bezpośrednio uregulowana w przepisach co do tego, w jakiej formie trzeba ją zawrzeć. Można zatem postawić na ustną formę, jednak znacznie lepszym wyborem jest umowa sporządzona na piśmie. Dokument ten przydaje się w wydziale komunikacji ub w urzędzie skarbowym. Poza tym jest nieoceniony wtedy, gdy dochodzi do sporu między stronami i wymagane są dowody zakupu. Pisemna forma jest także wskazana w przypadku zakupu auta przez przedsiębiorcę, który zamierza je wykorzystywać do celów zawodowych. Wtedy dokument nie tylko potwierdza zakup, lecz także stanowi dowód księgowy, pozwalający dokonać zapisu w księdze rachunkowej lub podatkowej. Więcej informacji na ten temat znajdziemy na portalu Poradnik Przedsiębiorcy.
Co warto wiedzieć?
Umowa kupna sprzedaży auta wskazuje, ze sprzedawca przenosi własność pojazdu na kupującego. Obowiązkiem właściciela jest wydanie przedmiotu umowy, natomiast kupujący musi go odebrać i uiścić odpowiednią zapłatę. Co ciekawe, stronami umowy mogą być nie tylko osoby fizyczne, lecz także osoby prawne. Istotne jest to, aby dokładnie oznaczyć każdą ze stron, co pozwala na ich identyfikację.
Co powinno znajdować się w umowie kupna sprzedaży samochodu? Najważniejsze elementy to:
- Data i miejsce zawarcia umowy
- Opis przedmiotu umowy (rok produkcji auta, kolor, marka, numer silnika, numer rejestracyjne, aktualny przebieg itp.)
- Oświadczenie kupującego o tym, że zapoznał się ze stanem technicznym auta
- Cena sprzedaży samochodu słownie i wartościowo
- Informacja o tym, kiedy przedmiot zostanie wydany kupującemu
- Określenie, która strona ponosi koszty dotyczące zawarcia umowy kupna sprzedaży
- Podpisy każdej ze stron
Nie zapominajmy o tym, że poza informacjami podstawowymi, w umowie znajduje się też miejsce na dodatkowe uwagi. Jest to ważne wtedy, gdy auta jest używane i posiada niesprawne elementy, które powinniśmy wskazać w tym miejscu. Ponadto, w uwagach wyróżniamy dodatkowe elementy wyposażenia pojazdu, które podnoszą jego wartość. Nie dotyczy to standardowego wyposażenia, lecz dodatkowych elementów, np. monitor pokładowy lub bagażnik dachowy.
Podatek PCC
W umowie wskazać trzeba cenę sprzedaży, jaką podajemy nie tylko w formie wartościowej, lecz także słownej. Ma ona znaczenie, gdyż wyznacza wartość, która powinna zostać opodatkowana poprzez podatek PCC. Warto podkreślić, że jest on regulowany na podstawie ceny rynkowej. Jeżeli cena rynkowa auta jest wyższa niż cena na umowie, w celach podatkowych stosuje się cenę rynkową. Okazuje się, że nabywając auto o wartości do 1000 złotych nie musimy uiszczać podatku PCC. W innych przypadkach należy liczyć się z podatkiem w wysokości 2% od wartości rynkowej pojazdu.
Sprzedaż samochodu z majątku prywatnego może skutkować podatkiem dochodowym po stronie sprzedawcy. Dotyczy on następujących sytuacji:
- Sprzedaż auta, który stanowił majątek firmy i został wycofany na cele prywatne
- Sprzedaż auta kupionego prywatnie, otrzymanego w spadku lub darowiźnie
- Sprzedaż samochodu, który został prywatnie wykupiony z leasingu
Jakie dokumenty dodatkowe powinniśmy wydać podczas zawierania umowy kupna sprzedaży pojazdu? Osoba sprzedająca musi przekazać kupującemu klucze od auta, kartę pojazdu, dowód rejestracyjny i dowód zawarcia ubezpieczenia OC oraz potwierdzenie jego zapłaty. Jeżeli pojazd jest sprowadzony spoza granic Polski, kupującemu należy przekazać potwierdzenie dokonania opłat, tj. opłata recyklingowa, celna, należne podatki, w tym akcyza.
Jak widzimy, zawarcie umowy kupna sprzedaży na piśmie jest najlepszym rozwiązaniem dla kupującego i sprzedającego.