Jakie groźby?
Komentujemy artykuł o rzekomych groźbach wobec jednego z liderów mniejszości niemieckiej na Śląsku. znajdujący się pod linkiem - https://radio.opole.pl/100,596736,czlonkom-mniejszosci-niemieckiej-grozono-smierci
Czy to jest jeszcze dziennikarstwo
Artykuł w serwisie Radio Opole nie zawiera żadnych informacji, poza jednozdaniowym oświadczeniem, że z anonimowego maila wysłano groźby śmierci skierowane do Rafała Bartka, oraz że treść tych gróźb jest drastyczna, więc nie można ich cytować.
Jednocześnie Rafał Bartek ma podejrzewać, że groźby są spowodowane apelem jaki został wydanym podczas Walnego Zebrania Delegatów Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku. Bartek nie powiedział o jaki apel chodzi. Dziennikarz Radia Opole także o to nie zapytał. Trudno zrozumieć dlaczego. Może wypadałoby problem przeanalizować.
Skoro apel (jeden z apeli) miał wywołać nienawiść finalizująca się w groźbach karalnych, to w mediach "tej rangi" tj. wojewódzkich powinno się o tym podyskutować. Niestety analizy brak. Podanie fragmentarycznej informacji jak wyżej, to nic innego jak dziennikarski bubel, na poziomie fake newsa.
Próbujemy to naprawić. Wchodząc na stronę Towarzystwa można zapoznać się z wieloma apelami pod datą 4 czerwca, jaka podał poszkodowany Rafał Bartek. link - https://skgd.pl/2022/06/09/apel-walnego-zebrania-delegatow-tskn-na-slasku-opolskim-w-sprawie-dyskryminacji-mniejszosci-niemieckiej-w-polsce/
Najprawdopodobniej chodzi właśnie o apel przeciw rzekomej polskiej dyskryminacji jaka dotyka Niemców z powodu ograniczenia środków finansowych asygnowanych przez ministerstwo edukacji na dodatkowe lekcje języka niemieckiego dla mniejszości.
Mniejszość niemiecka zarzuca Polsce brak przestrzegania umów międzynarodowych. Treść apelu w naszej ocenie nie jest wysokich lotów. Pomija wiele aspektów skomplikowanych relacji polsko - niemieckich. Debata na ten temat była prowadzona na przełomie roku. Polscy parlamentarzyści apelowali o równe traktowanie polskiej mniejszości w Niemczech. Więcej na ten temat znajdziemy w linku poniżej.
Problem asymetrii w stosunkach polsko niemieckich opisanych w Traktacie z 17.06.1991 podpisanego pomiędzy Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy był wielokrotnie omawiany. Zainteresowanych odsyłam do stosownych artykułów, który w Internecie jest bez liku. My także, choć skrótowo o tym pisaliśmy. link - /artykul/4274,mniejszosc-niemiecka-apeluje-by-dalej-placic-polacy-mowia-ze-ta-wspolpraca-jest-niesymetryczna
Polska jednym z najbezpieczniejszych krajów Unii
Trudno także zarzucić, że Polska jest krajem celującym w dyskryminacji, ponieważ Polska jest krajem bezpiecznym. W przeciwieństwie do "starej Unii" ilość przestępstw z nienawiści jest w naszym znikoma. Trudno także przypuszczać, by jeden mail wysłany w miesiąc po wystosowaniu apelu, który oskarża Polaków o dyskryminacje Niemców, rzeczywiście zagrażał bezpieczeństwu mniejszości niemieckiej.
Oczywiście groźby są niedopuszczalne, jednak zadaniem dziennikarzy jest ocena społecznych przyczyn zjawiska, o której Radio Opole się nawet nie zająknęło. Sprawy ścigania osób wygłaszających groźby to problem prokuratury.
Napisz komentarz
Komentarze