Firmy są wstępnie zainteresowane rozwojem, wybudowaniem i dalszą dystrybucją małych modułowych reaktorów SMR (ang. Small Modular Reactor) z zastosowaniem rozwijanej przez Last Energy technologii SMR 20 MW. List intencyjny zakłada również możliwości utworzenia wspólnej spółki na terenie Polski, odpowiedzialnej za wdrażanie technologii Last Energy w Polsce.
Podstawą technologii SMR Last Energy jest modułowa budowa elektrowni oraz bazowy reaktor w sprawdzonej technologii PWR (ang. Pressurized Water Reactor) o mocy 20 MWe i 60 MWt. Moduły elektrowni powstają poza terenem budowy i są montowane w modelu blokowym. SMR Last Energy opiera się o sprawdzone w przemyśle standardy i dzięki wykorzystaniu gotowych komponentów modułowych zakłada możliwość montażu reaktora w 24 miesiące od ostatecznej decyzji inwestycyjnej. Zakładany czas eksploatacji elektrowni wynosi 42 lata.
Pytanie pozostaje następujące: Czy Niemcy pozwolą na niezależność polskiej energetyki. Do wybuchu wojny byli zdecydowanie przeciw i ustami federalnej minister środowiska Steffi Lemke pod koniec lutego 2022 powiedzieli jasno, że zrobią wszystko by temu zapobiec. Czy rosyjska agresja coś zmieni w postawie wobec atomu, Zdaniem autora artykułu nie, skoro przyjęcie ponad 2 mln uchodźców tego nie spowodowało.
Niemieckie metody dobrze znamy, będzie to komisja europejska i TSUE. Dziś mamy świetne przykłady, takie jak ponad 100 "kamieni milowych" koniecznych do spełnienia, by zasłużyć na europejskie środki.
Napisz komentarz
Komentarze