Wprowadzenie: Czytelnicy zorientowani w temacie mobbingu, proszę ominąć pkt. 1
1. Mobbing pod lupą prokuratury.
W sierpniu 2020 trafiła do prokuratury w Kędzierzynie Koźlu. Sprawa dotyczy prawdopodobnego mobbingu, jaki miał mieć miejsce w nyskiej komendzie policji.
- Jest prowadzone śledztwo w kierunku przestępstwa z art. 218 §1a kk., tj. uporczywe lub złośliwe naruszanie praw pracownika - informuje rzecznik prokuratury okręgowej w Opolu Stanisław Bar. Rzecznik dodaje także, że prokuratura jest w posiadaniu nagrań rozmów komendanta z podwładnymi i są one analizowane pod kątem przedmiotu sprawy.
Ta sprawa pojawiła się w mediach już jesienią ubiegłego roku. - https://nowinynyskie.com.pl/artykul/mobbing-w-nyskiej-policji/859949
2. Słoneczna strona komendanta Edwarda Flagi
Komendant Flaga, ma także ciepłą stronę. Wobec niektórych policjantów, ma pałać daleko idącą sympatią. Sympatia ta jednak ma wykraczać poza ramy niezbędne do pełnienia służby w policji. Takie sygnały dochodzą z nyskiej komendy (anonimowo i nie tylko), sprawdzamy czy mogą być prawdziwe.
3. Szczególne względy.
To informacja z kilku niezależnych źródeł. Według naszych informatorów Pani rzecznik (oficer prasowa) ma mieć u komendanta Flagi specjalne względy. Niecodzienne zwyczaje miały dawać rzecznikowi niemal nieograniczony czasowo dostęp do komendanta i szczególne względy finansowe, materializujące się w postaci wszelkich możliwych dodatków płacowych. Zatem wysoką premię, dodatek czasowy, dodatek specjalny, nagrody za doskonałą służbę itp.
4. Sprawdzenie tych informacji wydawało się proste.
Pierwsze pytania w trybie dostępu do informacji publicznej zadaliśmy 6 sierpnia 2020. Pytaliśmy o wszystkie premie i nagrody dwóch policjantek: Pani rzecznik w stopniu chorążego, i drugiej pani w stopniu kapitana. Pytanie po to, żeby porównać i sprawdzić, czy jest coś na rzeczy. Pamiętajmy, że każdy policjant pełni funkcje publiczną, więc zarobki każdego z nich są jawne. Ta prawda, jednak była trudna do zaakceptowania przez policję. Komendant broni tych informacji, jak niepodległości.
Pierwsza próba zablokowania odpowiedzi, to stwierdzenie, że szukanie odpowiedzi na nasze pytania (informacja o dwóch osobach od 2018 r) przeciążą komendę policji w Nysie, czyli że jest to informacja przetworzona i jej nie otrzymamy.
Komendant wydał decyzje odmowną. Po naszym formalnym odwołaniu, komenda wojewódzka policji unieważniła decyzję komendanta Flagi i przekazała sprawę do ponownego rozpatrzenia, stwierdzając, że informacja nie jest przetworzona (czyli jest prosta i nie wymaga, szczególnego nakładu pracy - przepraszam za prawniczy bełkot, ale tak to się nazywa w ustawie).
Tutaj szczegółowe aspekty prawne pominę, by nie zanudzać. Aby skrócić męki biurokracji, 23 września skierowaliśmy jeszcze raz, tym razem dwa równoległe pytania podobnej treści jedno do komendy powiatowej, drugie do wojewódzkiej dotyczące dodatków do pensji obu funkcjonariuszy..
5. Punkt zwrotny akcji
Odpowiedź zaskoczyła nas totalnie. Podniesiono dwa zupełnie nowe argumenty, by informacji nie udzielić. Pierwszy to, że komenda wojewódzka stwierdziła, że będzie chronić informacje dotyczące prywatności funkcjonariusza publicznego. Chodzi o stanowisko - Specjalista zespołu ds. profilaktyki społecznej KPP w Nysie -, twierdząc, że nazwa tego stanowiska jednoznacznie określa konkretną osobę. To wbrew ustalonemu orzecznictwu NSA, bowiem od 2017 roku sądy orzekają, że każdy policjant jest funkcjonariuszem publicznym i nie ma tu prywatności, o której pisze KWP w Opolu, ale nawet jeśli, czy ktoś z Państwa wie, kto pełni taką funkcję w KPP Nysa?
Wpisałem nazwę stanowiska w Google... nic. Na stronie KPP Nysa, także nic się nie wyszukuje.
6. Rzecznik prasowy, którego nie ma.
W przypadku drugiego stanowiska (rzekomo faworyzowanej Pani rzecznik) Komendant Edward Flaga "znalazł", jeszcze lepszy sposób, by informacji nie udzielić. Tym razem stwierdził, że pytanie dotyczy stanowiska rzecznika prasowego, którego w KPP Nysa nie ma, mimo, że na stronie internetowej stoi jak byk! - https://nysa.policja.gov.pl/ony/rzecznik-prasowy/6839,Rzecznik-prasowy.html
Komendant zrobił tak, mimo, że wcześniej napisał, że analizowanie danych zajmie pracownikom policji bardzo wiele czasu, więc informacji udzielić nie może. To dziwne, bo jeśli stanowisko nie istnieje, to wyszukiwanie informacji o nim, nie zajmie ani sekundy. Komenda wojewódzka zrobiła ten sam manewr - umawiali się?
Dziennikarz zapytał o osobę rzecznika prasowego, dlatego, że to określenie znajduje się na oficjalnej stronie policji.
7. Jak nie rzecznik prasowy to oficer prasowy?
Na stronie internetowej są dwie nazwy - rzecznik prasowy i oficer prasowy, z tym, że rzecznik występuje 5 razy, a oficer prasowy 2 razy. Niestety, im dalej w las, tym więcej drzew. Okazało się, że niema żadnego z nich.
8. Ani rzecznik, ani oficer, ale - Jednoosobowe Stanowisko d.s. Prasowo-Informacyjnych.
Tego się nikt nie spodziewał, jednak kolejne pismo wyjaśnia, że Skrętkowicz nie jest, ani rzecznikiem, ani oficerem, mimo, że tak właśnie jest napisane na stronie internetowej. Żonglowanie nazwami stanowiska, to jawne mataczenie policji. Przecież wiadomo, o kogo chodzi - mówi nasz prawnik.
To próba ominięcia prawa, byłaby śmieszna, gdyby nie była przestępstwem zagrożonym karą roku więzienia, ponieważ Art. 23. Ustawy o dostępie do informacji publicznej, mówi, że: - Kto, wbrew ciążącemu na nim obowiązkowi, nie udostępnia informacji publicznej, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. -
9. Komedia w Post Scriptum
Podczas rozmowy z sekretarką w gabinecie komendanta Panią Beata Kachel, usłyszeliśmy jednak inna wersję. Pani sekretarka wyraźnie zdziwiona pytaniem - kto jest rzecznikiem prasowym KPP Nysa, poinformowała dziennikarza, że to aspirant Magdalena Skrętkowicz. Kiedy dziennikarz odparł, że przecież komendant napisał, że tak nie jest, został zbesztany
- Proszę Pana, ja nie wiem jaką Pan dostał odpowiedź (...) funkcję rzecznika prasowego pełni Magdalena Skrętkowicz - odparła Pani Kachel.
Nagranie rozmowy:
PS. Informacje o dochodach i premiach policjantek oczywiście uzyskamy, niezależnie od protestów miejscowej policji, ponieważ sądy administracyjne załatwiają takie sprawy dość szybko i pewnie. O postępach prac będziemy Państwa informować.
_________________________________________________
Zastraszanie świadków w nyskiej komendzie policji i mobbing ciąg dalszy? Dlaczego nie.
____________________________________________________________
Korespondencja z policją do pobrania poniżej - razem "tylko" 11 dokumentów.
Napisz komentarz
Komentarze