Aby osiągnąć sukces należało, zdobyć poparcie licznej grupy znajomych i przyjaciół. Dwa nyskie przedszkola nr 6 i nr 12 połączyły siły i ze zdwojoną mocą zbierały głosy zwolenników swojej inicjatywy.
Nyskich sołectwa złożyły wspólne wnioski do budżetu obywatelskiego, które również zdobyły sporo głosów. Pieniądze będą przeznaczone na wyposażenie terenów rekreacyjno-sportowych oraz świetlic.
Przy wyborze wniosku, gdzie liczy się liczba oddanych głosów , małym miejscowościom trudno jest konkurować z miastem, ale jak widzimy, solidarnie potrafią zdziałać wiele. Z roku na rok budżet obywatelski cieszy się coraz większym zainteresowaniem mieszkańców gminy.
Należy zauważyć, że zasady przyznawania środków z budżetu obywatelskiego zostały opracowane z uwzględnieniem doświadczeń z poprzednich lat, kiedy zdarzało się, że budżety były mocno niedoszacowane i pieniędzy zabrakło. Na przykład, mieszkańcy ul. Zjednoczenia w Nysie do tej pory czekają na modernizację podwórka - przyznane w ramach budżetu obywatelskiego pieniądze starczyły tak naprawdę tylko na projekt modernizacji, a nie na jej realizację. Teraz gmina musi dołożyć kilka milionów, aby sprawa zakończyła się pomyślnie.
Inicjatorem wprowadzenia budżetu obywatelskiego był radny Przemysław Dziaduś, a pierwsze pieniądze rozdysponowano w roku 2014.
W tym roku łącznie oddano prawe 20000 głosów, w tym prawie 3 tysiące głosów nieważnych. Łącznie zgłoszono 18 projektów.
Napisz komentarz
Komentarze