Wernisaż rozpoczął się koncertem uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Nysie. Muzyka z epoki nawiązywała do historycznej przeszłości naszego regionu, która między innymi stała się inspiracją wystawy.
Obrazy Łukasza Huculaka są niezwykłe. Prezentowany w Muzeum Powiatowym w Nysie cykl zainspirowała między innymi historia prześladowań domniemanych czarownic na tym terenie, które w szerszym sensie mogą być rozpatrywane nie tylko jako patologia życia społecznego, ale także manifestacja skrytych, perwersyjnych upodobań estetycznych.
Nieprzypadkowo więc Nysa została wybrana na miejsce wystawy - czarowanie i magia nie do końca odeszły w niepamięć.
W szerokim sensie prace odnoszą się do rozmaitych reliktów magii i alchemii, magicznego postrzegania świata, wciąż obecnego w rozmaitych formach naszego życia psychicznego i społecznego, a bliskiego także malarskiej praktyce. Sztuka i magia od zawsze pozostają w bliskiej relacji. Technika malarska zaprezentowana na wystawie jest również niezwykła - łączy tradycje od renesansu do współczesności uzyskując niecodzienny efekt.
Mistycyzm w malarstwie istnieje od zarania dziejów tej szlachetnej sztuki. Obrazy Łukasza Huculaka nawiązują do najlepszych tradycji wielkich mistrzów.
Łukasz Huculak ma 39 lat. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Od 2002 r. pracuje na tej uczelni na Wydziale Malarstwa i Rzeźby. Siedem lat temu uzyskał stopień doktorski. Oprócz malowania obrazów bywa kuratorem wystaw. Publikuje teksty o sztuce - w pismach Format, Dwutygodnik i Art&Business.
Ma na swoim koncie wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą.
Serdecznie zapraszamy w imieniu Muzeum. Wystawa potrwa do 8 kwietnia.
Napisz komentarz
Komentarze