Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 27 września 2024 11:29
Reklama

Czy sprawa Teresy Lichnowskiej powróci? Wyrok WSA w Poznaniu

Wojewoda ocenił, że radna Teresa Lichnowska nie złamała ustawy o samorządzie gminnym, która mówi, że radny podczas pełnienia mandatu nie może korzystać z mienia gminnego. Wojewoda stwierdził, że korzystanie przez niego z mienia gminy odbywa się na zasadzie powszechnej dostępności do tego mienia lub na warunkach powszechnie ustalonych w odniesieniu do tego typu czynności prawnych dla wszystkich mieszkańców gminy. Jednak WSA wobec innego radnego taka wykładnia nie przekonała. Czy to znaczy, że wojewoda może zmienić zdanie?
Czy sprawa Teresy Lichnowskiej powróci? Wyrok WSA w Poznaniu

- patrz artykuł o mandatach radnych link

 

WSA: radny nie może dzierżawić gruntów gminnych

04.01.17

Radny nie może zawierać umowy dzierżawy gruntów stanowiących mienie komunalne, w okresie pełnienia funkcji radnego – uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.  

Zarządzeniem zastępczym wojewoda stwierdził wygaśnięcie mandatu radnego.

Organ ustalił bowiem, iż radny prowadzi działalność gospodarczą w postaci gospodarstwa rolnego, a w okresie pełnienia funkcji radnego, zawarł z gminą dwie umowy dzierżawy gruntów stanowiących mienie komunalne.

Radny domagał się uchylenia zarządzenia zastępczego.

Tłumaczył, iż nie korzysta z żadnych uprzywilejowanych zasad, a korzystanie przez niego z mienia gminy odbywa się na zasadzie powszechnej dostępności do tego mienia lub na warunkach powszechnie ustalonych w odniesieniu do tego typu czynności prawnych dla wszystkich mieszkańców gminy.

WSA uznał, iż skarga nie jest zasadna.

Sąd przypomniał, iż sformułowanie "wykorzystywanie" odnosi się do wszystkich przypadków korzystania z mienia komunalnego gminy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Poznaj Linie Orzecznicze Lex >>>

Nie ma znaczenia czy wykorzystanie to ma podstawę prawną czy też nie, czy jest stałe bądź jednorazowe, wreszcie czy jest odpłatne czy też nieodpłatne.

Zakaz łączenia mandatu radnego z prowadzeniem działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy oznacza, że należy dążyć do wykluczenia sytuacji, w której radny, wykonując mandat w gminie, będąc członkiem organu stanowiącego podejmującego m.in. decyzje dotyczące zasad zarządu mieniem tej gminy, ma zawartą lub zawarł z gminą umowę dzierżawy nieruchomości stanowiącej własność gminy.

Radny w takiej sytuacji uzyskuje tytuł prawny o charakterze obligacyjnym do nieruchomości gminnej, zaś w czasie trwania umowy dzierżawy gmina bez rozwiązania tej umowy nie może zawierać z innymi podmiotami umów dzierżawy lub użyczenia.

Na podstawie: 
Wyrok WSA w Poznaniu z 19 października 2016 r., sygn. akt IV SA/Po 540/16, nieprawomocny  

_____________________________________

źródło - http://www.samorzad.lex.pl/czytaj/-/artykul/wsa-radny-nie-moze-dzierzawic-gruntow-gminnych

 

______________________________________

inne wyroki - 

http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/CCD81E6D53

Sąd zauważył, że użyte przez ustawodawcę sformułowanie "z wykorzystaniem" odnosić należy do wszelkich przypadków korzystania z mienia komunalnego gminy w ramach prowadzonej działalności, bez względu na to czy owo wykorzystywanie ma podstawę prawną, czy też nie, jest stałe bądź jednorazowe oraz odpłatne bądź też nie. Sąd pierwszej instancji uznał też, że zarządzanie nieruchomościami gminy jest działalnością gospodarczą prowadzoną z wykorzystaniem minia gminy.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: LucyferTreść komentarza: Szemrany gość, ma monopol na wszystkie okoliczne spotted, usuwa niewygodne komentarze, obraża ludzi, hipokrytaData dodania komentarza: 23.09.2024, 21:01Źródło komentarza: Kolejna granica lansu przekroczona - Marcin Janik promował cudze imprezy, jako własne.Autor komentarza: AKTreść komentarza: DzieciorobData dodania komentarza: 16.09.2024, 17:00Źródło komentarza: Kamil Bortniczuk został ojcem po raz piąty. Ministrowi urodził się syn.Autor komentarza: JuraHuraTreść komentarza: Prawdę powiedziawszy, taki ++uj jak Prezes Wczałkosky nie ma prawa bytu w europie już. To już kur== było i kto mu na to wszystko pozwala? Jakie są wpływy na jego osobę, a jakie wypływy publicznej?Data dodania komentarza: 14.09.2024, 19:14Źródło komentarza: Prezes SIM opolskie do prokuratury? „Działalność na szkodę spółki”Autor komentarza: BejbyGrillTreść komentarza: Boss Wyczałkowski. Miszczunio we wchujolataniu ze wszystkimi – z prawem włącznie ;)Data dodania komentarza: 14.09.2024, 15:20Źródło komentarza: Prezes SIM opolskie do prokuratury? „Działalność na szkodę spółki”Autor komentarza: KatherinaTreść komentarza: Prezesso Particolaree interesso! Kuktas już dawno powinien siedzieć za Paczków.Data dodania komentarza: 14.09.2024, 15:03Źródło komentarza: Prezes SIM opolskie do prokuratury? „Działalność na szkodę spółki”Autor komentarza: M. MikołajczykTreść komentarza: Prezes Wyczałkowski? Prezes czego? PREZES ROZPIE...LACZY PUBLICZNEJ FORSY. KRÓTKO. CIACH! Do pierdla po szybkim procesie – NIK, Sąd, Pierdel ZK Nysa. :) PS. Nikt z mieszkańców Osiedla Zwycięstwa nie prosił ARN o ten rozbuchany monitoring i Mieszkańcy mają również pytania: - Jaka firma i w jakiej kwocie (faktura za usługę) zrealizowała to konkretne zlecenie z ARN. - Kto nagrywa i przechowuje zapisy z kamer? - Kto i kiedy podpisał umowę na zgodę nagrywania i przechowywania danych z zainstalowanych kamer?Data dodania komentarza: 14.09.2024, 14:54Źródło komentarza: Prezes SIM opolskie do prokuratury? „Działalność na szkodę spółki”
Reklama
News will be here
Reklama