Moduły o standaryzowanej konstrukcji
Standaryzacja modułów nie jest pełna, natomiast wiele rozwiązań jest ujednoliconych w stopniu pozwalającym na bezproblemowe stosowanie budownictwa modułowego także jako sposobu na rozbudowę istniejących budynków. To szczególnie cenne w przypadku na przykład szkół czy szpitali, gdzie budżet zawsze jest ograniczony, a dodatkowe koszty byłyby generowane, gdyby taka jednostka na czas rozbudowy musiała wstrzymać pracę.
Standardowa konstrukcja elementów tworzących budynek modułowy usprawnia również prace projektowe i skraca czas potrzebny na prace wykończeniowe już na placu budowy. W przeciwieństwie do projektów klasycznych konstrukcje modułowe są od strony technicznej w dużym stopniu powtarzalne i przewidywalne.
Niższe koszty aranżacji
Z pewnego ujednolicenia technicznego wynika również możliwość łatwiejszej, a więc i tańszej aranżacji. Wszystkie moduły mają znane z góry wymiary, są prostymi konstrukcjami, do których można z wyprzedzeniem zamówić na przykład meble na wymiar. Sama charakterystyka technologii prefabrykowanych modułów sprawia również, że można z góry przewidzieć, jakie rozwiązania aranżacyjne będą konieczne. To z kolei pozwala już wcześniej zawrzeć odpowiednie kontrakty i przygotować się do pracy. Część działań może być prowadzona poza placem budowy, co znów skraca czas potrzebny na dokończenie inwestycji na miejscu, a nierzadko wpływa też na obniżenie kosztów przez zniesienie – przynajmniej częściowe – presji czasowej na podwykonawców.
Tańsze prace na placu
Większość kosztownych i technologicznie skomplikowanych prac wykonywana jest już na etapie produkcji modułów. Na placu budowy dokonuje się tylko pewnych prac przyłączeniowych i wykończeniowych. Oznacza to, że – poza dźwigiem do rozładowania modułów – praktycznie nie ma potrzeby używania ciężkiego sprzętu, a zakres pozostałych prac jest niewielki. Trwa to krótko, nie generuje na przykład sporej ilości pyłów czy odpadów budowlanych, których uprzątnięcie byłoby dodatkową pozycją w budżecie.
Oczywiście te elementy są uwzględnione w cenie modułów, natomiast znów – standaryzacja i przeniesienie prac konstrukcyjnych poza plac budowy pozwalają na takie zaprojektowanie procesów i linii produkcyjnych, żeby koszty w przeliczeniu na jeden gotowy moduł były naprawdę niskie.
Wszystko to razem sprawia, że budownictwo modułowe jest atrakcyjnym rozwiązaniem przy ograniczonym budżecie. Ta technologia nie tylko ogranicza koszty w sposób systematyczny, ale też pozwala osiągnąć doskonałe efekty pod względem funkcjonalnym i estetycznym.