Przygotowanie do kremacji
Kremacja, ujmując to prostymi słowami, jest procesem spopielenia ciała zmarłego. Jednak zanim do tego dojdzie, należy przejść przez cały proces przygotowań. Przede wszystkim muszą zostać dopełnione potrzebne formalności. Rodzina musi dostarczyć do krematorium akt zgonu, oraz zgodę na kremację ciała zmarłego. Następnie osoba zmarła jest przygotowywana do kremacji.
Owinięta w specjalny całun lub ubrana w odzież z materiałów naturalnych umieszczana jest w wybranej przez rodzinę trumnie kremacyjnej. Są to specjalne trumny wykonane z materiałów ekologicznych, na przykład z drewna lub tektury, pozbawione wszystkich elementów metalowych, tworzyw sztucznych oraz nielakierowane. Dzięki temu spaleniu ulegną wszystkie elementy, oraz nie występuje nieprzyjemny zapach czy zanieczyszczenia związane ze spalaniem tworzyw sztucznych.
Tak przygotowanego zmarłego można poddać procesowi kremacji.
Proces kremacji
Kiedy rodzina pożegna się już ze zmarłym, trumna umieszczana jest w piecu krematoryjnym, gdzie panuje temperatura ponad 800°C. W takich warunkach gorące powietrze spopiela ciało zmarłego. Nad całym procesem czuwają specjalne systemy, które dbają o optymalne warunki do przebiegu kremacji, a także mają na celu zminimalizowanie emisji zanieczyszczeń do środowiska. Czas trwania procesu kremacji waha się, w zależności od wykorzystywanych technologii, między godziną a trzema.
Następnie prochy zmarłego są chłodzone, umieszczane w specjalnym worku, który uniemożliwia przypadkowe rozsypanie prochów, umieszczane w wybranej przez rodzinę urnie i przekazywane najbliższym wraz ze świadectwem kremacji. W tej formie rodzina może pochować prochy zmarłego w grobie lub kolumbarium.
Kompleksową usługę kremacji oferuje między innymi Dom Pogrzebowy Styks w Opolu.
Kremacja a Kościół Katolicki
Kościół katolicki akceptuje kremację jako metodę pochówku już od 1963 roku. Taki stosunek kościoła katolickiego do kremacji dodatkowo potwierdzony został w roku 2016, o ile spełnione są pewne warunki.
Przede wszystkim kremację należy przeprowadzić z poszanowaniem ciała zmarłego. Tyczy się to również prochów zmarłego, które powinny zostać złożone w miejscu poświęconym, czyli na cmentarzu, kolumbarium, lub, w sytuacjach wyjątkowych, w kościele. Kościół Katolicki nie akceptuje więc przechowywania urny w domu, lub rozrzucania prochów zmarłego na wietrze, jak ma to miejsce w innych krajach, ponieważ jest to uważane za brak szacunku dla ciała zmarłego. Ze względu na to powinno się wybrać odpowiedni zakład pogrzebowy, co do którego mamy pewność, że obejdzie się ze zmarłym z należnym szacunkiem.
Kolejnym aspektem kremacji zgodnej z wiarą katolicką jest przeprowadzenie jej ze zrozumieniem i poszanowaniem wiary zmarłego. Oznacza to, że jeśli kremacja przeprowadzona zostanie w "dobrej wierze", a nie jako wyraz sprzeciwu wierze katolickiej, to nie ma żadnych przeciwwskazań religijnych, aby wybrać taką właśnie metodę pochówku.
Obecnie nie tylko rodzina zmarłego ale też Kościół Katolicki coraz częściej i przychylniej patrzą w stronę kremacji, która nie tylko staje się coraz popularniejsza z powodu zachodzących zmian kulturowych, ale też pozwala zmniejszyć koszty pochówku i wymaga mniejszej ilości miejsca na przepełnionych już często cmentarzach.
Najważniejszym jednak jest to, aby metodę pochówku wybrać w zgodzie z sobą, swoimi potrzebami, ale też ze świadomością i poszanowaniem przekonań i życzenia zmarłego.