Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 24 lutego 2025 23:05
Reklama

Robótki ręczne - rodzaje drutów – poznaj ich specyfikę

Jakie są rodzaje drutów? Które służą do czego? Na których będzie najłatwiej się nauczyć nowego hobby? Odpowiedzi na takie pytania, warto poznać, zanim zabierzemy się za dzierganie, dlatego powstał ten artykuł, aby ułatwić Wam wybór tych, które będą strzałem w dziesiątkę.
  • 27.05.2020 13:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Robótki ręczne - rodzaje drutów – poznaj ich specyfikę

 

Druty proste

Rodzaj drutów, które dzieli się na dwie podgrupy – klasyczne oraz pończosznicze. Druty proste klasyczne, wyglądem mogą przypominać wielką szpilkę, ponieważ są zakończone główką, dzięki której robótka nam się nie zsuwa. Używa się ich do robótek przerabianych na płasko. Ich wadą jest to, że w trakcie dziergania, jeśli robótka jest dużych rozmiarów, może nam obciążać nadgarstki, ponieważ cały ciężar jest umieszczony na drutach.

Natomiast drutów pończoszniczych, które charakteryzują się ostrym zakończeniem obu stron i mniejszą wielkością, używa się, jak sama nazwa wskazuje, do robienia mniejszych robótek okrążeniami, takich jak skarpety, czy rękawiczki. Są one uważane przez niektóre osoby za dość nieporęczne oraz sprawiające trudności z utrzymaniem robótki, zwłaszcza jeśli są wykonane z metalu. Dobrej jakości druty proste oraz liczne akcesoria dziewiarskie, takie jak agrafki, centymetr krawiecki, czy haftki, możecie znaleźć tutaj: https://zamotane.pl/pl/c/Akcesoria/16. Jest to internetowy sklep z włóczkami z szeroką ofertą produktów.

Druty okrągłe

Występują również pod nazwą druty z żyłką i są przez wielu uważane za najbardziej uniwersalne narzędzie w dziewiarstwie, ponieważ są w stanie zastąpić każdy rodzaj drutów, zarówno prostych, jak i pomocniczych. Wykorzystuje się je do tworzenia robótek, które przerabia się w okrążeniach, na przykład rękawy, kominy, czapki, czy swetry. Ale można nimi również przerabiać na płasko, czyli w rzędach, tak jak robi się to za pomocą drutów prostych oraz przerabiać niewielkie okrążenia, tak jak za pomocą drutów pończoszniczych. Ich ogromną zaletą jest fakt, że nie obciążają nam rąk, ponieważ robótka układa się na żyłkach, a nie na drutach. Dodatkowo dzięki swoim niewielkim rozmiarom są zdecydowanie bardziej poręczne i łatwiej je przemieścić w porównaniu do tradycyjnych drutów prostych. Ze względu na uniwersalność i odciążenie rąk, które mogą się szybko męczyć, zwłaszcza podczas pierwszej styczności z robótkami ręcznymi, polecamy wybrać właśnie druty z żyłką na początek.

Druty pomocnicze

Inaczej zwane drutami do warkoczy. Jest to rodzaj, którego używa się głównie do odkładania oczek, to znaczy do przenoszenia ich na inny drut, którego należy użyć w konkretnej chwili. Najczęściej z ich pomocą wykonujemy splot tworzący warkocze. Kształtem przypominają druty pończosznicze z dodatkiem litery U, co sprawia, że wyglądają jak ptak w locie. Wykonane z metalu często zsuwają się z oczek, przez co mogą sprawiać wiele kłopotów, lepiej jest więc zastąpić je tymi, wykonanymi z drewna lub tworzywa sztucznego. 

Jak dbać o druty

W zależności od rodzaju ich pielęgnacja będzie się różniła. Druty proste klasyczne należy przechowywać w suchym opakowaniu, dzięki czemu nie będą narażone na zardzewienie. Dodatkowo warto zadbać o to, aby były one ułożone w poziomie, a nie w pionie, ponieważ mogłoby to stępić ich czubki. Jeżeli zaś mowa o drutach z żyłką, to ich pielęgnacja skupia się głównie na żyłce. Należy je przechowywać luźno, to znaczy, nie można ich zbyt mocno skręcać, ponieważ mogą one nieodpowiednio się wygiąć i przestaną być elastyczne. Na ich giętkość wpływa również suchość powietrza, dlatego warto przed każdym ich użyciem włożyć je na pięć minut do ciepłej wody.

Podsumowując, w przypadku drutów prostych, musimy uzależnić swój wybór narzędzi od tego, jaki projekt chcemy wykonać. Jednak, gdy wybieramy druty na żyłce, nie jesteśmy w żaden sposób ograniczeni, a dodatkowo nasze ręce są w maksymalny sposób odciążone. Dlatego to właśnie te druty polecamy wszystkim początkującym.

--- Artykuł sponsorowany ---


Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: KibicTreść komentarza: To się dziejeData dodania komentarza: 17.02.2025, 22:16Źródło komentarza: Goświnowice chcą odwołać sołtysa Kwiatkowskiego.Autor komentarza: Ryszard BobekTreść komentarza: A ja czytelnik sugeruje Panu Piotrowi Bobakowi - roszadowemu sekretarzowi miasta, żeby pisząc posta na profilu burmistrza miasta bardziej uważał na słowa, bo poziom bardzo Pan zaniża. - w mojej subiektywnej ocenie Także w mojej subiektywnej ocenie wyjasnie dlaczego jest pan roszadowym sekretarzem - zmiana z wiceburistrza na sekretarza to kpina z ustawy o samorządzie gminnym i próba obejścia prawa, polegajaca na obejsciu zakazu łaczenia mandatu radnego powiatowego z funkcją wiceburmistrza. Zapytam, bo przyznam, że nie sprawdziłem, czy po tej zmianie schemat ogranizacyjny gminy uległ zmianie? Czy zmienono Panu faktyczny przydział czynności? Czy naprawde Elwira Slimak przejęła Pańskie obowiązki a Pan jej, czy raczej pozostaliście faktycznie przy tym samym wymieniając się tylko tabliczkami na drzwiach? Wie Pan co to jest w prawie czynnośc pozorna? NIe to prosze sie dokształcić.Data dodania komentarza: 8.02.2025, 11:04Źródło komentarza: Czy komitet Referendalny padł ofiarą prowokacji?Autor komentarza: Wielki Joe.Treść komentarza: Bogdanowski już przepraszał , że źle puknął.Data dodania komentarza: 1.02.2025, 14:28Źródło komentarza: Radny Bogdanowski puknął w głowę radnego Siwego... czyżby zabrakło mu słów?Autor komentarza: Janina JanikTreść komentarza: I owszem, roszę się z tym tekstem dokładnie zapoznać. Kilkakrotnie przeczytać, zanim się oskarży komitet referendalny o zamieszczanie wyzwisk i podawania jawnie absurdalnych informacji.Data dodania komentarza: 1.02.2025, 14:25Źródło komentarza: Czy komitet Referendalny padł ofiarą prowokacji?Autor komentarza: redakcjaTreść komentarza: Uprzejmie prosimy Pana Piotra Bobaka wiceburmistrza Nysy i przewodniczącego rady powiatu o skonkretyzowanie swoich przemyśleń prawnych. Bardzo proszę o napisanie w komentarzu lub w korespondencji do redakcji, jakie ma zastrzeżenia do konkretnych treści artykułu.Data dodania komentarza: 1.02.2025, 12:50Źródło komentarza: Czy komitet Referendalny padł ofiarą prowokacji?Autor komentarza: Piotr BobakTreść komentarza: Proszę wziąć mój tekst pod uwagę.Data dodania komentarza: 31.01.2025, 14:00Źródło komentarza: Czy komitet Referendalny padł ofiarą prowokacji?
Reklama
Reklama