Zanim zaplanujemy profesjonalny trening, trzeba dokładnie zapoznać się z podstawami anatomii i fizjologii. Pozwoli to zoptymalizować czas poświęcony na ćwiczenia (więcej i dłużej, wcale nie oznacza lepiej), uniknąć typowych błędów, które mogą opóźnić osiągnięcie rezultatów, a nawet doprowadzić do kontuzji w wyniku przetrenowania.
Przed zaplanowaniem ćwiczeń warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań
Wśród różnych ćwiczeń, wzmacniających i rozwijających układ mięśniowy, ważne miejsce zajmują ćwiczenia mięśni klatki piersiowej. Aby je rozpocząć, warto uzyskać odpowiedzi na kilka pytań:
Z jaką częstotliwością trenować mięśnie klatki piersiowej?
Jak zaplanować podstawowy trening?
Jakich zasad należy się trzymać podczas treningu?
Jakie metody treningowe warto wdrożyć do ćwiczeń?
Jak uniknąć typowych błędów podczas treningu?
Odpowiedzi uzyskane na te pytania, są pierwszym krokiem do prawidłowo zaplanowanych ćwiczeń klatki piersiowej.
Planowanie efektywnego treningu klatki piersiowej
Nieprawidłowo zaplanowany trening klatki piersiowej może przynieść więcej szkód niż korzyści i nie przynieść oczekiwanych rezultatów. Zamiast do progresu i rozwoju tkanki mięśniowej, można doprowadzić do katabolizm mięśni.
Trening będzie skuteczny wtedy, kiedy weźmiemy pod uwagę anatomię układu mięśniowego klatki piersiowej. Należy uwzględnić budowę mięśni i dokładnie poznać funkcje, jakie pełnią w klatki piersiowej.
Ruchy klatki piersiowej muszą być poprawnie wykonywane, tzn. zsynchronizowane z funkcjami pełnionymi przez mięśnie klatki piersiowej. Tylko wtedy wykorzystamy naturalne ruchy mięśni i ich optymalne możliwości. Pozwoli to również uniknąć kontuzji w wyniku przetrenowania czy nieprawidłowo wykonywanych ćwiczeń. Prawidłowo zaplanowane i wykonywane ćwiczenia klatki piersiowej powinny doprowadzić do hipertrofii (przyrostu) mięśnia piersiowego większego, który jest mięśniem powierzchniowym – najbardziej widocznym na klatce piersiowej.