Warunki zabudowy
W idealnych warunkach działka, na której inwestor planuje działalność, byłaby objęta planem zagospodarowania. Warunki jednak idealne nie są i wiele gmin MPZP nie ma albo jest on tylko szczątkowy. Wtedy trzeba wystąpić o wydanie WZ, co jest procedurą ogólnie znaną i w samym tym problemu jeszcze nie ma. Kłopoty zaczynają się, kiedy gmina zbyt długo zwleka z wydaniem dokumentu. To kłopotliwe, bo czas oczekiwania niekiedy jest naprawdę niedorzecznie długi, nawet dłuższy niż pozwalają na to podstawowe przepisy, a koszty już się ponosi, przy czym nie ma ich jak amortyzować.
Pozwolenia na odprowadzanie ścieków
O ile na terenie większych miast zwykle pozwolenie wodnoprawne wydawane jest na odprowadzenie ścieków do kanalizacji i jest to procedura generalnie niekłopotliwa, to poza miastem wciąż myjnie mogą powstawać w miejscach niewyposażonych w kanalizację. Tymczasem uzyskanie pozwoleń na odprowadzenie ścieków do wody lub gruntu jest już procedurą bardziej skomplikowaną i nie każdy starosta jest skłonny takie pozwolenie wydać. Inna sprawa, że każda myjnia powinna być wyposażona we własny system oczyszczania z separatorem, więc generalnie ścieki nie stanowią poważnego zagrożenia dla środowiska. Mimo tego jednak są takie powiaty, w których starości podchodzą do tego rodzaju inwestycji z rezerwą. Koniec końców pozwolenie jest wydawane, ale i w tym przypadku projekt może zaliczyć opóźnienia.
Ostrożność producentów
Ostatnim, czego można się spodziewać, jest odmowa budowy myjni ze strony producenta, a jednak takie sytuacje też zostały w kilku przypadkach opisane. To kwestia polityki firmowej – niektórzy producenci, w tym https://www.istoserwis.pl/budowa-myjni-samochodowych – nie oceniają decyzji inwestorów, ufając, że oni sami najlepiej wybiorą choćby lokalizację swojego biznesu. Inni jednak w specyficzny sposób dbają o opinię o swojej marce i chcą, żeby na ich myjni zawsze była kolejka. Zdarzało się więc, że odmawiali dostarczenia myjni na przykład do miejscowości poniżej 5 tysięcy mieszkańców.
Dlaczego to istotne? Przede wszystkim dlatego, że od początku rozmawiając z producentem sprzętu, można liczyć na sensowną adaptację projektu albo dopasowanie konkretnych rozwiązań do własnych potrzeb. Jeśli jednak producent myjni samochodowych jest zamknięty na nowe możliwości, to i inwestor ma wtedy pod górkę. Warto więc przemyśleć, z jaką firmą chce się nawiązać współpracę, a wtedy rozwiąże się od ręki wiele problemów.