Podpowiadają architekci wnętrz z Mist Architects
Styl eklektyczny we wnętrzach – najważniejsze cechy
Najważniejszą cechą stylu eklektycznego jest mieszanie pozornie niepasujących do siebie elementów. Innowatorzy docenią w nim swobodę działania. Można tu łączyć meble i przedmioty nowe ze starymi i mieszać style. Styl ten pozwala wykorzystywać najróżniejsze techniki w celu stworzenia harmonijnego, efektownego, a równocześnie funkcjonalnego wnętrza. Mieszkanie takie może mieć zarówno charakter minimalistyczny, jak być pełne elementów dekoracyjnych – wybór należy do nas.
Stworzenie mieszkania w stylu eklektycznym wbrew pozorom nie jest zadaniem prostym. Nie każdy bowiem potrafi połączyć niepasujące do siebie elementy w taki sposób, żeby tworzyły one spójną całość.
Styl eklektyczny można wprowadzić do lokalu urządzonego wcześniej według innego stylu. Przykładowo jeżeli posiadamy mieszkanie typu loft, jednak chcielibyśmy coś w nim zmienić, możemy stopniowo wprowadzać elementy zaczerpnięte z innych stylów. Styl eklektyczny zakłada ciągłe zmiany i eksperymenty, dlatego będzie idealny dla osób czerpiących radość z tworzenia.
Mieszkanie w stylu eklektycznym – od czego zacząć
Architekt wnętrz przyznaje, że styl eklektyczny daje nam dużą swobodę wyboru. Zaleca jednak wybranie dla danego lokalu jakiegoś motywu przewodniego, który będzie stanowił od 60 do około 70% całej aranżacji. Dzięki temu mieszkanie nabierze charakteru i z całą pewnością nie będzie nudne. Tworząc mieszkanie w stylu eklektycznym należy przestać myśleć schematami i zaufać swojemu poczuciu estetyki.
W mieszkaniach eklektycznych możemy połączyć takie elementy jak na przykład kolorowe, ceramiczne płytki z ciekawymi wzorami i elementy drewniane. Bardzo efektownie prezentuje się także połączenie drewna i cegły. Drewo jest przytulne, ciepłe, kojarzy się nam z poczuciem bezpieczeństwa, natomiast cegły są surowe. Łącząc je możemy uzyskać niepowtarzalny efekt.
Właściciele mieszkań eklektycznych często decydują się na połączenie stylu industrialnego ze stylem glamour. Elegancka tapeta czy kryształowy żyrandol wyglądają bardzo efektownie w zestawieniu z betonem, metalem czy surową cegłą. Łącząc te dwa style możemy stworzyć nową jakość.
Mieszkanie w stylu eklektycznym – jakie oświetlenie wybrać?
Mieszkanie w stylu eklektycznym powinno być dobrze oświetlone (jest to warunkiem koniecznym dla komfortu jego mieszkańców). Przy wyborze oświetlenia również możemy kierować się kontrastami. Dozwolone jest łączenie światła ciepłego z chłodnym. Jeżeli mamy ochotę możemy używać zarówno oświetlenia nowoczesnego, jak i starych antycznych lamp. We wnętrzach eklektycznych znakomicie sprawdzą się kolorowe lampy z witrażami, które wieczorami zapewniają niesamowite efekty wizualne.
Architekt wnętrz: jakie kolory w mieszkaniu eklektycznym
Architekt wnętrz jest zdania, że choć w mieszkaniach eklektycznych nikt nie narzuca nam konkretnej kolorystyki, powinniśmy kierować się nie tylko swoimi upodobaniami estetycznymi, ale też kwestiami praktycznymi. Jeżeli posiadamy niewielkie mieszkanie, w którym łączymy kilka stylów i posiadamy wiele dekoracji, zastosowanie ciemnych ścian może być przytłaczające. W takiej sytuacji lepiej jest zdecydować się na białą farbę (dopuszczalne są także inne jasne kolory) lub położenie jasnej tapety.