Niezawodny mistrz politycznego konfliktu poseł Janusz Sanocki udowodnił, że nadal jest w formie bowiem tupał sapał i pokrzykiwał. Nie obyło się też bez zapowiedzi procesów sądowych pomiędzy posłem a radnym Romualdem Kamudą. Sanocki jak zwykle nie cofa się przed rzucaniem publicznych oskarżeń, tym bardziej, że od kiedy jest w sejmie korzysta z immunitetu.
Jednak nie wszyscy traktowali poważnie słowa polityka. Zarówno przedstawiciel potencjalnego inwestora, jak i część uczestników spotkania z przymrużeniem oka komentowała te wystąpienia określając je jako swego rodzaju polityczny folklor.
Tomasz Mikrut, architekt mieszkaniec Nysy skomentował to tak - według mnie od początku nie rozmawia się w sposób merytoryczny o inwestycji. Sporo osób zabiera głos mówiący o mieszkańcach zresztą są to osoby od których się oczekuje dosyć wysokiego standardu jeżeli chodzi o wypowiedzi są radni i posłowie. Używają takiego argumentu że to mieszkańcy. Jacy mieszkańcy? Na sali jest chyba zaledwie 50 osób. To nie jest żadna reprezentacja mieszkańców. Owszem są tam ludzie starsi którzy mieszkają w bezpośrednim sąsiedztwie inwestycji i ich jak najbardziej rozumiem, natomiast polityków, radnych można podejrzewać o pewne interesy polityczne, ale nie sile się na ocenę jakie one są.
Większość przybyłych na spotkanie to seniorzy, mieszkańcy ulicy Piastowskiej, którzy z racji sąsiedztwa inwestycji mieli najwięcej pytań i obaw czy budowa galerii nie będzie generowała zbyt wiele hałasu.
Samochody ciężarowe już dziś jeżdżą po Nysie dowożąc towar do Rossmana, dowożą do każdego sklepu, ale nie wjeżdżają do budynku tylko się rozładowują na zewnątrz – wyjaśniał wiceburmistrz Rymarz
Inwestor zapewniał seniorów, że szum spowodowany bliskością galerii nie będzie dotkliwy ponieważ dostawy towaru będą odbywały się wewnątrz budynku w parkingu podziemnym, nie będzie tirów, a ruch ciężarowy ograniczy się do kilkunastu samochodów dziennie. Prezes Aleksander Walczak zapewniał także, że znając doświadczenia podobnych obiektów w innych miastach okolica wokół galerii zyska na atrakcyjności, a same mieszkania zyskają na wartości ponieważ znajdą się bliżej centrum.
Młode pokolenie działaczy ligi nyskiej czyli urgupowania Janusza Sanockiego Piotr Smoter oraz Piotr Wojtasik mimo programowej niechęci do budowy galerii posługiwali się argumentami, które zainicjowały dialog. - Piotr Smoter wnosił o ujęcie uwag do planu zagospodarowania. Radnemu zależało by zagwarantować konieczność realizacji minimum 2 kondygnacji nadziemnych i zakazu zabudowy ulicy Drzymały pomiędzy 2 budynkami planowanej galerii.
Aleksander Walczak tłumaczył, że budowa jednokondygnacyjnego budynku o wysokości 12 metrów nie ma ekonomicznego sensu i obawa radnego, że ktoś coś takiego wybuduje tracąc połowę powierzchni handlowej jest nieuzasadniona, jednak jeśli jest taka wola radnych taki zapis powinien się znaleźć w planie. Równocześnie inwestor był przeciwny rozdzieleniu budynków ulicą Drzymały. Takie rozwiązanie doprowadziłoby do sytuacji, w której klienci przechodząc przez galerę musieliby wychodzić na deszcz, wiatr lub śnieg w trakcie zakupów i podawał przykłady innych miast europejskich np. Neapolu, gdzie zadaszą się fragmenty ulic szklanym dachem po to by zapewnić większy komfort mieszkańcom.
W tej kwestii argumenty inwestora podtrzymał obecny na spotkaniu dr Jacek Petryszyn, geograf, pracownik naukowy Uniwersytetu Śląskiego. – Petryszyn mówił, że Nysa nie powinna się bać rozwiązań nowoczesnych. Nasze miasto należy do typowych średniej wielkości miast powiatowych i powinno brać przykład z Opola czy też Kędzierzyna.
W dyskusji padły również głosy, że jeśli miasto ma się rozwijać należy posłuchać także co maja do powiedzenia młodsze roczniki, bowiem od tego czy zdecydują się tu osiedlić zależy przyszłość Nysy.
Galeria to nie tylko miejsce zakupów, ale również miejsce spotkań – mówił Kamil Burski Nysianin, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, który po ukończeniu studiów planuje wrócić do Nysy.
Kamil Burski mówił także, że rozmowy o przyszłości miasta nie zawsze łatwe na pewno są bardzo potrzebne, szkoda tylko, że mieszkańców nie było więcej ale dobre i to.
Więcej w materiale...
Napisz komentarz
Komentarze