Jakie są najczęstsze powody rozwodu?
Do powodów przemawiających za rozstaniem należą:
- zanik więzi emocjonalnej między małżonkami,
- uzależnienia (np. alkohol, narkotyki, hazard),
- jakakolwiek forma przemocy,
- niewierność,
- niechęć małżonka do posiadania potomstwa.
Czasami zdarza się, że małżonkowie po ostudzeniu emocji są w stanie sobie wiele wybaczyć i kontynuować związek; innym razem powrót do zdrowej relacji jest niemożliwy. Sąd przed orzeczeniem rozwodu każdorazowo analizuje, czy między małżonkami na pewno nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia.
Jak przygotować się do rozwodu?
Ostateczną decyzję o wszczęciu sprawy rozwodowej zawsze warto poprzedzić solidnym przygotowaniem. Należy zadbać o stan emocjonalny – terapia może pomóc znaleźć siłę na zakończenie małżeństwa i wytrwanie w tej decyzji. Również zebranie solidnego materiału dowodowego zagwarantuje większe poczucie komfortu psychicznego.
Przykładowymi dowodami przydatnymi w sprawie rozwodowej są:
- odpisy aktów stanu cywilnego (akt małżeństwa, akty urodzenia dzieci),
- rachunki, faktury potwierdzające wydatki na dzieci lub małżonka,
- zdjęcia, nagrania, dokumentacja medyczna (potwierdzająca np. przemoc),
- zaświadczenia z przedszkola, szkoły, terapii psychologicznej,
- dokumenty potwierdzające stan majątkowy (zaświadczenia o zarobkach, umowy, zeznania podatkowe),
- dowód wniesienia opłaty od pozwu.
Oprócz dowodów rzeczowych warto zgłosić świadków, np. członków rodziny lub przyjaciół, którzy będą wartościowym źródłem informacji podczas sprawy rozwodowej.
Jak przeprowadzić rozwód krok po kroku?
Po podjęciu decyzji o rozwodzie najlepiej zgłosić się do adwokata, który pomoże opracować strategię procesową i zgromadzić niezbędne dokumenty. Aby małżonek nie utrudnił pozyskania dowodów, na etapie przygotowań do rozwodu warto zachować dyskrecję. Po skompletowaniu dokumentów warto dokładnie omówić z małżonkiem kwestie związane z rozwodem.
Kolejnym krokiem jest sporządzenie i złożenie pozwu rozwodowego do właściwego sądu (we wszystkim pomoże adwokat). Na rozprawie rozwodowej sąd przesłuchuje strony oraz świadków. W przypadku rozwodów z orzekaniem o winie lub spornych kwestii dotyczących opieki nad dziećmi sprawa z reguły trwa dłużej.
Adwokat z Opola oceni sytuację prawną klienta, dobierze taktykę procesową i pomoże przejść przez ten jeden z najbardziej stresujących momentów w życiu.