Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 18 stycznia 2025 09:08
Reklama

Czy w Nysie będzie referendum za odwołaniem władz miasta?

Temat tli się już od kilku tygodni, jednak by mogło się odbyć, trzeba poczekać przynajmniej do lutego.

Brak transparentności oraz unikanie rozliczeń po powodzi – to główny zarzut grupy mieszkańców, którzy domagają się referendum w tej sprawie.

Warto podkreślić, że Nysa ma bogate doświadczenia związane z organizacją referendów. W 2009 roku podejmowano próbę zebrania podpisów pod wnioskiem o głosowanie w sprawie budowy galerii handlowej przy ulicy Kolejowej, jednak inicjatywa nie została sfinalizowana z powodu niezłożenia podpisów w wymaganym czasie. W 2010 roku odbyły się dwa referenda – dotyczące sprzedaży Rynku oraz odwołania władz miasta, o czym wspominaliśmy w 2022 roku. W tamtym okresie powstał również komitet sprzeciwiający się organizacji referendów.

W 2024 roku osoby planujące odwołanie władz miejskich muszą uzbroić się w cierpliwość. Dlaczego? Aby referendum mogło się odbyć, konieczne jest zebranie podpisów 10% uprawnionych wyborców pod odpowiednim wnioskiem. Dodatkowo, przepisy wymagają, aby takie głosowanie odbyło się nie wcześniej niż 10 miesięcy po poprzednich wyborach samorządowych, co oznacza, że najwcześniejszy możliwy termin to 7 lutego 2025 roku.

 

Zwolennicy referendum przedstawili 5 punktów:

Dlaczego zmiana jest konieczna? Nasze główne zastrzeżenia:


1. Brak odpowiedniego zarządzania kryzysowego podczas powodzi:
Ostatnia powódź uwidoczniła chaos i dezorganizację w działaniach sztabu kryzysowego. Opóźnione komunikaty i brak wsparcia sprawiły, że wielu mieszkańców czuło się pozostawionych samym sobie, co budzi obawy o przyszłe sytuacje kryzysowe.
2. Arogancja i lekceważenie mieszkańców:
Nasze pytania i obawy są często ignorowane, a osoby zwracające uwagę na problemy są marginalizowane. Brak transparentności i dialogu podważa zaufanie mieszkańców do obecnych władz.
3. Kontrowersyjne inwestycje środowiskowe bez konsultacji:
Decyzje o budowie biogazowni i spalarni odpadów w centrum miasta podejmowane są bez szerokich konsultacji społecznych. Nasze zdrowie i jakość życia powinny być chronione i priorytetowe.
4. Brak planów naprawczych dla zadłużonej Agencji Rozwoju Nysy:
Mimo narastającego zadłużenia ARN, władze nie przedstawiają konkretnych planów naprawczych. Brak odpowiedzialności w zarządzaniu finansami budzi nasze obawy.
5. Porzucone inwestycje, błędy i niespełnione obietnice:
Zapowiadane i kosztowne inwestycje przemysłowe na FSD są zastępowane budową galerii handlowych i mieszkań obok lakierni proszkowej. Brak realizacji tych obietnic osłabia naszą wiarę w skuteczność obecnych władz.


W związku z pomysłem, na Facebooku powstała grupa popierająca referendum.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Tomasz GajewskiTreść komentarza: zebaczyński ścierwo peowskie precz z tym gównem....Data dodania komentarza: 9.01.2025, 20:01Źródło komentarza: Witold Zembaczyński wygrał w sądzie z Januszem Kowalskim - Poszło o naleśniki.Autor komentarza: JachiraTreść komentarza: Chujowe placki resortowego bachoraData dodania komentarza: 19.12.2024, 18:06Źródło komentarza: Witold Zembaczyński wygrał w sądzie z Januszem Kowalskim - Poszło o naleśniki.Autor komentarza: UlaTreść komentarza: Do tanga trzeba dwojga. Ponadto pamiętaj, że krzywdzisz dzieci.Data dodania komentarza: 18.12.2024, 09:14Źródło komentarza: Kamil Bortniczuk został ojcem po raz piąty. Ministrowi urodził się syn.Autor komentarza: UlaTreść komentarza: Podziwiam. Fajna rodzina. Gratuluję, chociaż nie jest zwolenniczką PIS.Data dodania komentarza: 18.12.2024, 09:12Źródło komentarza: Kamil Bortniczuk został ojcem po raz piąty. Ministrowi urodził się syn.Autor komentarza: LolaTreść komentarza: Zastanawiające jest że sąd nie chciał zbadać sprawy dogłębnie.Data dodania komentarza: 4.12.2024, 15:14Źródło komentarza: Witold Zembaczyński wygrał w sądzie z Januszem Kowalskim - Poszło o naleśniki.Autor komentarza: j57Treść komentarza: koles myslał, że będzie tam burmistrzem dożywotnio, a potem.... choćby i potop. Woźniak to skansen PRLuData dodania komentarza: 24.11.2024, 21:16Źródło komentarza: Czy to koniec panowania Woźniaków w Otmuchowie, sprawa przetargów w prokuraturze.
Reklama
Reklama