Dlaczego?
Dlaczego burmistrz Kordian Kolbiarz nie zażądał sporządzenia raportu oddziaływania na środowisko od Umicore trudno zrozumieć, skoro np. galeria handlowa DEKADA, czy nawet zakład, mechaniczny i osiedle domków jednorodzinnych musiało go zrobić. Tłumaczenie, że to najczystsza fabryka na świcie, jakie usłyszeliśmy podczas debaty radio opole można wsadzić między bajki.
Wcześnie nie trzeba, a teraz tak.
Dziś przy rozbudowie zakładu (ionway) raport został sporządzony, to dlaczego nie zażądano go przy pierwszej inwestycji? Czyżby masa krytyczna "największej czystości" została przekroczona. To żart, ale trochę mroczny w kontekście faktów, a są one takie, że Umicore zgodnie z ustawą o ochronie środowiska należy do zakładów zagrożonym poważną awarią przemysłową i zgodnie z nią na stronach koncernu można znaleźć informację, że substratami procesu przemysłowego są metale ciężki, takie jak kadm, nikiel, kobalt, oraz wodorotlenek litu. Co roku powstają tysiące ton toksycznych odpadów i dziesiątki tysięcy ton produktu. Umicore (46 tys. ton, po rozbudowie 200 tys. ton rocznie.) Ilość toksycznych odpadów do utylizacji to po rozbudowie 36 tys. ton rocznie. Obecnie toksyczne odpady także sa liczone w tysiącach ton rocznie.
Czy najczystszy zakład na świecie jak twierdzi burmistrz może wytwarzać tysiące ton odpadów z metalami ciężkimi rocznie i pozostać czystym?
W oficjalnym dokumencie Umicore czytamy
wybrane fragmenty (przepraszamy za ewentualne literówki - dokument nie wiadomo czemu został zabezpieczony przed kopiowaniem, dlatego użyto OCR)
INFORMACJA
na temat środków bezpieczeństwa i sposobu postępowania w przypadku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej na terenie UMICORE POLAND Sp. z o.o. w Radzikowicach
Zgodnie z art. 261 ust. 5 oraz art. 261 a ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (tj. Dz. U. z 2008 r. Nr 25, poz. 150 z późn. zm.) UMICORE POLAND Sp. z o.o. został zobowiązany do dostarczenia informacji na temat środków bezpieczeństwa i sposobu postępowania w przypadku wystąpienia poważnej awarii jednostkom organizacyjnym systemu oświaty i pomocy społecznej, zakładom opieki zdrowotnej oraz określonym w wykazie zamieszczonym w wewnętrznym planie operacyjno-ratowniczym zakładu, o którym mowa w art. 260 ust.1 oraz innym podmiotom i instytucjom służącym społeczeństwu, które mogą zostać dotknięte skutkami takiej awarii oraz udostępnienia tych informacji społeczeństwu.
- Oznaczenie prowadzącego zakład
Prowadzacy zakład:
UMICORE Poland Sp. z o.o. Radzikowice 1 c
48-300 Nysa
Osoba udzielająca informacji: Dariusz Jurczak - Dyrektor Zakładu
- Potwierdzenie, że zakład podlega przepisom w zakresie przeciwdziałania awariom przemysłowym
Prowadzący zakład potwierdza, że zakład produkcyjny w Radzikowicach podlega przepisom w zakresie przeciwdziałania awariom przemysłowym oraz że prowadzący zakład dokonał zgłoszenia, o którym mowa w art. 250 ust. 1 ustawy Prawo ochrony środowiska właściwym organom tj. Opolskiemu Komendantowi Wojewódzkiemu PSP oraz Wojewódzkiemu Inspektorowi Ochrony Środowiska w Opolu. Prowadzący zakład przekazał również w/w organom sporządzony dla zakładu program zapobiegania awariom oraz raport o bezpieczeństwie.
- Opis działalności zakładu
Na terenie zakładu UMICORE POLAND Sp. z o.o. w Radzikowicach prowadzona jest produkcja komponentów do akumulatorów elektrycznych. Produkty zakładu są proszkami, stanowiącymi związki litu (Li) i innych metali: niklu (Ni), kobaltu (Co) czy manganu (Mn). Związki te występują w postaci tlenków różnych składach. Surowcem do produkcji jest zasadniczo uwodniony wodorotlenek litu (LiOH·H20) oraz mieszaniny tlenków i wodorotlenków metali (Ni, Co, Mn).
Uproszczony proces wytwarzania materiałów akumulatorowych można opisać jako mieszanie surowców (Li, Ni, Co, Mn) w odpowiednich proporcjach, a następnie ich obróbkę cieplną w piecu.
- Charakterystyka składowanych substancji niebezpiecznych decydujących o zaliczeniu zakładu do zakładu o dużym ryzyku, z uwzględnieniem ich nazw lub kategorii oraz zagrożeń, jakie powodują:
O zaliczeniu zakładu w Radzikowicach do grupy zakładów o dużym ryzyku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej decydują następujące substancje:
CELLCORE NMC będący siecią krystaliczną tlenków kobaltu, litu, manganu i niklu
NMC HYDROXIDE będący siecią krystaliczną wodorotlenków kobaltu, manganu i niklu.
Substancjom tym przypisano następujące zwroty określające powodowane przez nie zagrożenia:
CELLCORE NMC:
H330 - W dychanie grozi śmiercią
H350 – może powodować raka
H372 – Powoduje uszkodzenie narządów w następstwie długotrwałego lub powtarzającego się narażenia droga oddechową
H412 - Działa szkodliwie na organizmy wodne, powodując długotrwałe skutki
NMC HYH4DR12 OX-IDDE:
H302 - Działa szkodliwie po połknięciu
H332 – Działa szkodliwie w następstwie wydychania
H3H332 15 – Działa drażniąco na skórę
H317 - Może powodować reakcję alergiczną skóry
H319 - Działa drażniąco na oczy
H334 – Może powodować objawy alergii lub astmy lub trudności w oddychaniu w następstwie wdychania.
H341 - Podejrzewa się, że powoduje wady genetyczne
H350i -Wdychanie może spowodować raka
H360D - Może działać szkodliwie na dziecko w łonie matki
H372 – Powoduje uszkodzenie narządów w następstwie długotrwałego lub powtarzającego się narażenie
H400 Działa bardzo toksycznie na organizmy wodne powodując długotrwałe skutki
Napisz komentarz
Komentarze