W samym Rio de Janeiro nie występuje malaria, ale duża część Brazylii jest na tę chorobę narażona. Podobnie w przypadku żółtej gorączki. „Osoby, które chciałyby połączyć oglądanie igrzysk ze zwiedzaniem kraju, powinny pamiętać o profilaktyce przeciwko tym schorzeniom. Niebezpieczne są również wirusy zika i denga, przenoszone przez komary. Dlatego ochrona przed ukłuciami owadów jest kluczowa podczas takiej podróży” – mówi serwisowi infoWire.pl dr n. med. Agnieszka Wroczyńska z Krajowego Ośrodka Medycyny Tropikalnej w Gdyni.
Przed wyjazdem warto wybrać się do lekarza medycyny podróży, który na podstawie stanu zdrowia pacjenta oraz charakteru wycieczki opracuje indywidualny plan wzmocnienia odporności. „Zalecane są przede wszystkim szczepienia przeciwko żółtaczce pokarmowej oraz durowi brzusznemu. Powinni pamiętać o tym szczególnie turyści zamierzający żywić się w gorszych warunkach sanitarnych” – zaznacza ekspertka. Rutynowe zabezpieczenie, niezależne od miejsca spędzania wakacji, to szczepienia przeciwko tężcowi, błonicy, krztuścowi i wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.
Najlepiej zacząć szczepić się na 6–8 tygodni przed podróżą. Co zrobić, gdy nie mamy tyle czasu? „Mimo wszystko warto wybrać się na konsultację medyczną. Szczepienia last minute nie są idealnym rozwiązaniem dla ochrony zdrowia, ale nawet na kilka dni przed wyjazdem można przyjąć część szczepionek, zaplanować profilaktykę przeciwmalaryczną lub uzyskać informacje o zasadach bezpiecznego zachowania i żywienia” – informuje specjalistka.
Napisz komentarz
Komentarze