Podsumowując "Politycy spieszcie się kłamać, bo Ai już na to nie pozwoli"
Poniżej tekst, który napisał Bing ai o przepisach dotyczących klauzuli sumienia. Nie od razu znalazł wszystkie przepisy. Trzeba mu było wskazać gdzie ma szukać. Na marginesie byłoby ciekawie, gdyby sztuczna inteligencja asystowała przy wypowiedziach polityków i w czasie rzeczywistym pokazywała kiedy kłamią lub mijają się z faktami, to byłaby naprawdę niezła zabawa - z niektórymi może nawet cały czas słyszelibyśmy - pip!
Bing ai:
Oto odpowiedzi na Twoje pytania dotyczące klauzuli sumienia dla lekarzy w Polsce:
Klauzula sumienia dla lekarzy jest uregulowana przez artykuł 39 Ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty z 5 grudnia 1996 roku . Zgodnie z tym artykułem, lekarz ma prawo odmówić wykonywania świadczeń medycznych stojących w sprzeczności z jego sumieniem. Jednakże, lekarz ma obowiązek wskazać realne możliwości uzyskania tego świadczenia u innego lekarza lub w innym zakładzie opieki zdrowotnej oraz uzasadnić i odnotować ten fakt w dokumentacji medycznej .
W 2015 roku, Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie w sprawie klauzuli sumienia lekarzy (sprawa K 12/14) . W tym orzeczeniu, Trybunał uznał, że konstytucyjną wolność sumienia i wyznania narusza przepis, który nakazuje powołującemu się na sprzeciw sumienia, by wskazał, do kogo w takim razie ma się zgłosić pacjent . Trybunał uznał również, że obowiązek wskazania innego lekarza lub zakładu opieki zdrowotnej przy odmowie świadczenia z powołaniem się na klauzulę sumienia jest niekonstytucyjny . Jednakże, Trybunał uznał, że prawo do sprzeciwu wywodzi się z konstytucyjnej wolności sumienia i ma swoje umocowanie w zasadzie godności człowieka .
Rezolucja Rady Europy nr 1763/2010 z dnia 7 października 2010 r. dotyczyła prawa do klauzuli sumienia w ramach legalnej opieki medycznej . Zgodnie z tą rezolucją, żadna osoba, szpital ani instytucja nie może być w żaden sposób zmuszana, czyniona odpowiedzialną lub dyskryminowana z powodu odmowy przeprowadzenia, umożliwienia, asystowania lub przyjęcia w celu aborcji, dokonania sztucznego poronienia lub eutanazji lub innego działania, które mogłoby doprowadzić do śmierci ludzkiego płodu lub zarodka, niezależnie od powodu . Rezolucja ta podkreśla potrzebę potwierdzenia prawa do klauzuli sumienia i jednocześnie wskazuje na odpowiedzialność państwa za zapewnienie pacjentkom dostępu do zgodnej z prawem opieki medycznej w odpowiednim czasie .
PS. Anna Maria Żukowska - jak przystało na dyscyplinę partyjną twierdzi u Roberta Mazurka to samo.
Napisz komentarz
Komentarze