Każda ze stacji posiada trzy miejsca parkingowe i umożliwia ładowanie w sposób szybki i mniej kosztowny w stosunku do stacji ogólnodostępnych. Również bieżące koszty przejazdów pojazdami elektrycznymi są znacznie, bo ponad trzykrotnie niższe niż w przypadku samochodów spalinowych. Docelowo Grupa Azoty ZAK planuje dalszą rozbudowę floty samochodów elektrycznych.
- W obszarze naszych zainteresowań mieszczą się wszelkie technologie, które prowadzą do zmniejszania śladu węglowego. Dotyczy to zarówno procesów produkcyjnych czy inwestycyjnych, jak i segmentów wspierających główną działalność, takich jak logistyka. Każdy kolejny zakupiony przez spółkę pojazd będzie niskoemisyjny – podkreśla Filip Grzegorczyk, prezes zarządu Grupy Azoty ZAK i wiceprezes zarządu Grupy Azoty S.A.
Wykorzystywanie w procesach logistycznych przyjaznych środowisku środków transportu jest spójne z założeniami Europejskiego Zielonego Ładu oraz Strategią Grupy Azoty, opartą na zasadach zrównoważonego rozwoju. Na cele związane z eksploatacją pojazdów elektrycznych Grupa Azoty ZAK otrzymała dotację Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości 151 tys. zł, przyznaną w ramach programu „Wspieramy elektromobilność”.
* * *
Grupa Azoty to zdecydowany lider krajowego rynku nawozowego i jedna z kluczowych grup kapitałowych branży nawozowo-chemicznej w Europie. Zajmuje drugą pozycję w Unii Europejskiej w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, ma również silną pozycje na rynkach takich produktów jak melamina, poliamid, alkohole OXO, plastyfikatory czy biel tytanowa. Ważnym filarem strategii Grupy Azoty są inwestycje, a największy projekt to Polimery Police, realizowany przez spółkę celową Grupa Azoty Polyolefins. Jest to jedna z największych inwestycji w polskim i europejskim przemyśle chemicznym, która umożliwi dywersyfikację działalności biznesowej Grupy Azoty, a także pozytywnie wpłynie na pozycję Polski w segmencie tworzyw sztucznych i wzmocni niezależność surowcową kraju.
W 2021 roku Grupa Azoty opublikowała strategię do 2030 roku, która stanowi plan konkretnych działań, napędzanych przez transformację klimatyczno-energetyczną Grupy Kapitałowej. Ogłoszona strategia stanowi odpowiedź Grupy na wymagania europejskiej polityki klimatycznej. Szczegółowe projekty z zakresu m.in. zielonej energii przemysłowej, ograniczenia emisyjności oraz dekarbonizacji opisane zostały w kluczowym projekcie „Zielone Azoty”.
Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn S.A. to producent nawozów azotowych odznaczających się doskonałymi parametrami wysiewnymi oraz alkoholi OXO i plastyfikatorów, w tym pierwszego polskiego plastyfikatora nieftalanowego. Kędzierzyńskie produkty, takie jak ZAKsan®, Salmag®, RSM®, Oxoviflex™, Oxofine™ i NOXy®, znajdują zastosowanie w wielu sektorach gospodarki: rolnictwie, budownictwie, przetwórstwie chemicznym, przemyśle tworzywowym i motoryzacyjnym. Spółka posiada własną elektrociepłownię, port załadunkowy oraz Centrum Badawczo-Rozwojowe. Świadczy usługi laboratoryjne, a także realizuje projekty innowacyjne oraz inwestycje zwiększające efektywność energetyczną, w tym wykorzystujące odnawialne źródła energii. Jest właścicielem klubu siatkarskiego i głównym sponsorem drużyny Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle.
Napisz komentarz
Komentarze