Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 22 września 2024 03:56
Reklama

Miodowy zakątek - Grupa Azoty Kędzierzyn ZAK S.A.

Jedna trzecia produktów spożywanych przez człowieka jest zależna od pracy pszczół. W Grupie Azoty ZAK najmłodsi mają okazję poznać rolę tych owadów w środowisku w ramach nowatorskiego projektu miodowej pasieki. W „Miodowym ZAKątku” założonym na terenie Spółki poza obszarem przemysłowym, w otoczeniu alei lipowej i pól uprawnych bogatych w miododajne rośliny, powstało mini gospodarstwo pasieczne, w którym na co dzień pracuje ok. 80 tysięcy pszczół.
Miodowy zakątek - Grupa Azoty Kędzierzyn ZAK S.A.

 

W ramach oficjalnej inauguracji działalności pasieki odbyły się pierwsze warsztaty edukacyjne, w których wzięli udział wychowankowie Domu Dziecka w Kędzierzynie-Koźlu. Podczas zajęć dzieci miały okazję dowiedzieć się, jak na co dzień wygląda praca z pszczołami, dlaczego tak istotna jest ich obecność w ekosystemie oraz jakie prozdrowotne właściwości ma miód pszczeli. Nie brakowało dziecięcej ciekawości i szczegółowych pytań, na które wyczerpujących odpowiedzi udzielali specjaliści.

- To wyjątkowy projekt proekologiczny, który powstał z inicjatywy naszych pracowników – mówił Filip Grzegorczyk, prezes zarządu Grupy Azoty ZAK. – W ramach tego ekosystemu możemy obserwować życie pszczół, a także edukować o pozytywnym wpływie tych owadów zarówno na środowisko, jak i rolnictwo. To z kolei jest naturalnym nawiązaniem do obszaru działalności Grupy Azoty - dodał.

Choć oficjalna inauguracja działalności pasieki odbyła się w październiku, już 1 sierpnia na terenie Oczyszczalni Piskorzowiec, która należy do Wydziału Produkcji Wody, Oczyszczalni i Kanalizacji w Grupie Azoty ZAK, zainstalowanych zostało 6 uli wielkopolskich z rodzinami pszczelimi z gatunku Carnica wielka. Gatunek ten zaliczany jest do łagodnych oraz przyjaznych człowiekowi.

W uruchomienie projektu zaangażowanych było wielu pracowników spółki. Powołano zespół roboczy, który miał za zadanie m.in. znaleźć odpowiednią lokalizację, dokonać analiz środowiskowych i BHP. Teren pasieki jest położony z dala od instalacji przemysłowych, co było kluczowe w zapewnieniu bezpieczeństwa pracownikom Spółki oraz okoliczności przyjaznych dla samych owadów.

Miasta są idealnym miejscem dla pszczół. Potwierdzają to badania prowadzone w USA, które wykazały, że przeżywalność pszczół w mieście wynosi ponad 60 proc. (średnia poza miastem to 40–50 proc.). Miejski miód pszczeli uchodzi za zdrowy i czysty.

Baza pożytkowa wokół uli jest bogata. Od strony miejscowości Bierawa znajduje się aleja lipowa, natomiast od strony Starego Koźla liczne pola uprawne, bogate w kwitnące rośliny miododajne, takie jak rzepak czy facelia. W planach na przyszłość jest również wysianie łąk kwietnych, które wzbogacą bazę pożytkową dla pszczół.

Opiekunem pasieki jest Adrian Urbańczyk, który wraz z żoną Agnieszką na co dzień zajmuje się prowadzeniem własnego gospodarstwa pasiecznego. Jego pasja wykracza poza samą produkcję miodu – w ramach swojej działalności stworzył specjalną „pszczelą saunę” i ścieżkę edukacyjną dla dzieci, a w planach ma otwarcie mini muzeum pszczelarstwa.

- Pszczoły są naszą pasją. Od początku było dla nas ważne, aby nie tylko produkować i handlować miodem, ale też zrobić coś więcej, pokazać, że to piękne zajęcie i sposób na życie. Cieszymy się, że również na terenie Grupy Azoty ZAK mamy możliwość rozwijać nasze hobby - mówił Adrian Urbańczyk.

Miodowy ZAKątek ma również pełnić funkcję edukacyjną. Na jego terenie planowane są warsztaty dla dzieci z podstaw pszczelarstwa, na które już dziś nie brakuje chętnych. Pasieka może już pochwalić się pierwszymi partiami produktu końcowego w postaci miodu wielokwiatowego.

Kolejny miodowy sezon zapowiada się pracowicie, lecz 80 tysięcy pszczelich pracowników ZAK z pewnością dobrze przygotuje się do nowej przygody.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: AKTreść komentarza: DzieciorobData dodania komentarza: 16.09.2024, 17:00Źródło komentarza: Kamil Bortniczuk został ojcem po raz piąty. Ministrowi urodził się syn.Autor komentarza: JuraHuraTreść komentarza: Prawdę powiedziawszy, taki ++uj jak Prezes Wczałkosky nie ma prawa bytu w europie już. To już kur== było i kto mu na to wszystko pozwala? Jakie są wpływy na jego osobę, a jakie wypływy publicznej?Data dodania komentarza: 14.09.2024, 19:14Źródło komentarza: Prezes SIM opolskie do prokuratury? „Działalność na szkodę spółki”Autor komentarza: BejbyGrillTreść komentarza: Boss Wyczałkowski. Miszczunio we wchujolataniu ze wszystkimi – z prawem włącznie ;)Data dodania komentarza: 14.09.2024, 15:20Źródło komentarza: Prezes SIM opolskie do prokuratury? „Działalność na szkodę spółki”Autor komentarza: KatherinaTreść komentarza: Prezesso Particolaree interesso! Kuktas już dawno powinien siedzieć za Paczków.Data dodania komentarza: 14.09.2024, 15:03Źródło komentarza: Prezes SIM opolskie do prokuratury? „Działalność na szkodę spółki”Autor komentarza: M. MikołajczykTreść komentarza: Prezes Wyczałkowski? Prezes czego? PREZES ROZPIE...LACZY PUBLICZNEJ FORSY. KRÓTKO. CIACH! Do pierdla po szybkim procesie – NIK, Sąd, Pierdel ZK Nysa. :) PS. Nikt z mieszkańców Osiedla Zwycięstwa nie prosił ARN o ten rozbuchany monitoring i Mieszkańcy mają również pytania: - Jaka firma i w jakiej kwocie (faktura za usługę) zrealizowała to konkretne zlecenie z ARN. - Kto nagrywa i przechowuje zapisy z kamer? - Kto i kiedy podpisał umowę na zgodę nagrywania i przechowywania danych z zainstalowanych kamer?Data dodania komentarza: 14.09.2024, 14:54Źródło komentarza: Prezes SIM opolskie do prokuratury? „Działalność na szkodę spółki”Autor komentarza: MIKITreść komentarza: Proszę zapytać prezesa Wyczałkowskiego ile wydał na "MONITORING OSIEDLA ZWYCIĘSTWA" – na kamery w każdym budynku, w każdej klatce schodowej i na każdym piętrze. Ile dał "Koledze", a ile wziął do kieszeni. Nysa nie widziała jeszcze takiej SAMOWOLKI! DOŚĆ!Data dodania komentarza: 14.09.2024, 14:32Źródło komentarza: Prezes SIM opolskie do prokuratury? „Działalność na szkodę spółki”
Reklama
Reklama