– W nocy z 22 na 23 sierpnia doszło do podtopień w sołectwie Morów. Rzeka górska Mora w czasie dużych opadów, w szczególności po stronie czeskiej sprawia problemy. Koryto nie zawsze jest w stanie pomieścić masy wody, które się przemieszczają. I tej nocy właśnie rzeka wystąpiła z koryta. W godzinach nocnych strażacy z OSP oraz PSP zorganizowali tymczasowe zapory w postaci worków z piaskiem, ale również rękawy, które są napełniane wodą i zabezpieczali nieruchomości. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców i strażaków udało się opanować żywioł. Żadne nieruchomości nie zostały zalane, w żadnym z domostw nie pojawiła się woda. Po kilku godzinach od wezbrania rzeka opadła. Mając na uwadze niepokojące prognozy, wzdłuż drogi został wybudowany mur z worków z piaskiem, który ma zapobiec dalszym wylewom – mówi Marek Rymarz, Wiceburmistrz Nysy.
Dodajmy, że Gmina Nysa wespół z Gminą Głuchołazy i Starostwem Powiatowym przygotowały dokumentację projektową, która obejmuje całe dorzecze i całą zlewnię rzeki Mora. W ramach tego opracowania specjaliści przygotowali rozwiązania konstrukcyjne w zakresie koryta rzeki, ale również możliwość budowy dwóch polderów.
– Ten dokument, który finalnie zostanie zaprezentowany we wrześniu będzie podstawą do tego, żeby Wody Polskie mogły ubiegać się o środki w zakresie uregulowania przeciwpowodziowego zlewni rzeki Mora, tak jak swego czasu zostało to zrobione z Nysą Kłodzką. Mam nadzieję, że ten dokument stworzony ze środków lokalnych samorządów będzie stanowił dla właścicieli rzeki Mora czyli Wód Polskich, skuteczne narzędzie w pozyskiwaniu środków na zabezpieczanie mieszkańców. Myślę, że w najbliższej perspektywie 3-4 lat prace powinny się już rozpocząć. Ale w dużej mierze będzie to zależało od Wód Polskich jako właścicieli rzeki Mora – podkreśla Rymarz.
Napisz komentarz
Komentarze