Tylko 15% organizacji udostępnia swoje sprawozdania na stronie internetowej, to bardzo mało. Większość ogranicza się do wysłania informacji do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej” – mówi serwisowi infoWire.pl Jacek Kowalczyk, dyrektor marketingu i PR z firmy Grant Thornton, która opracowała raport.
Jeśli OPP decydują się już na publikację sprawozdania finansowego, niestety zazwyczaj jest ono niskiej jakości. „Przebadane przez nas sprawozdania uzyskały średnio tylko połowę punktów możliwych do zdobycia” – informuje ekspert. Co gorsza, najbardziej rozpoznawalne organizacje wcale nie świecą przykładem i wypadają jedynie trochę lepiej od średniej.
Dlaczego OPP są tak nietransparentne? „Częściowo jest to spowodowane na pewno niewiedzą organizacji. Są one skupione na działalności statutowej i nie znają się na księgowości, nie wiedzą, jak powinno wyglądać dobre sprawozdanie. Czasem wynika to jednak z faktu, że organizacje nie chcą ujawniać wszystkich informacji, między innymi tego, ile pieniędzy przekazują na wynagrodzenia i koszty administracyjne, a sprawozdanie takie rzeczy obnaża” – stwierdza rozmówca.
Napisz komentarz
Komentarze