Wymiana doświadczeń.
Każdy z partnerów ma za sobą doświadczenie działań włączających, czyli zaangażowania w edukację nieformalną osób, które borykają się z problemami życia codziennego wynikającymi z braku wykształcenia, złego stanu zdrowia lub niepełnosprawności, zej sytuacji finansowej, czyli negatywnymi zjawiskami, które mają miejsce w każdym kraju w Europie. To co wyróżnia partnerów projektów, to ich zapał i pomysłowość, chęć rozwoju własnego i zaangażowania innych .w procesy rozwojowe, przede wszystkim edukację nieformalną, uczenie się przez całe życie.
Na spotkaniach w Nysie zostaną poruszone kwestie innowacyjności w metodach pracy z dorosłymi, jakości edukacji nieformalnej i projektów społecznościowych. Prawdziwymi ekspertami w tej dziedzinie są goście z W. Brytanii, ze stowarzyszenia Headway Arts, którzy od wielu lat realizują projekty bardzo widowiskowe, pomysłowe, a przede wszystkim włączające, angażujące praktycznie całą społeczność lokalną.
Z kolei portugalscy partnerzy reprezentują stowarzyszenie No Encalço de Ideias (W poszukiwaniu idei- tł) - ich organizacja od lat prowadzi projekt teatralny, który ma na celu włączenie dosłownie wszystkich mieszkańców miejscowości w zajęcia teatralne oraz zachowanie lokalnej historii poprzez odtworzenie rzeczywistych wydarzeń z życia mieszkańców w formie teatralnej. Niezwykła jest charyzma tych osób, to dzięki ich entuzjazmowi i pozytywnej energii udaje się zachęcić mieszkańców kilkunastotysięcznego miasta do zaangażowania się w produkcję teatralną. Pewnego razu w sztuce teatralnej wystąpił jeden z mieszkańców, starszy człowiek, który całe życie spędził w tym samym miasteczku, zajmujące się wypasaniem i hodowlą owiec. Po zakończeniu projektu powiedział, że wprawdzie już wcześniej słyszał o tym, że istnieje teatr, nigdy tego sam nie doświadczył. Myślę, że takich osób, które mają wiedzę o istnieniu kultury i sztuki, ale jej nie doświadczają jest bardzo wielu w każdym kraju.
Każda forma edukacji nieformalnej ma bardzo duży pozytywny wpływ na uczestników, w szczególności tych, którzy na co dzień nie mają środków, możliwości, a najczęściej chęci, aby coś samodzielnie zmienić w swoim życiu. Dlatego wierzymy w moc projektów społecznych i staramy się w miarę swoich możliwości, często bardzo skromnych, konsolidować osoby z pomysłami i chęcią współpracy, aby razem tworzyć coś nowego, ciekawego i rozwijającego.
W ramach projektu odbędą się warsztaty choreoterapii, arteterapii, warsztaty manualne, teatralne itd. , które poprowadzą nyscy eksperci z Fundacji Czas Na Nas, Stowarzyszenia Inicjatyw Niebanalnych, Wytwórni Działań Kreatywnych i wielu innych instytucji, współpracujących z Ad astrą. Ponadto, planowane są dwie wizyty studyjne w bardzo niezwykłych miejscach - Fundacji Niewidzialna Przestrzeń oraz Fundacji Stokrotka w Opolu.
Zapraszamy do współpracy - liczba miejsc jest ograniczona, ale zawsze się zmieścimy. Jeśli jesteście Państwo zainteresowani, proszę dzwonić 696431814.
Stowarzyszenie Ad astra
Napisz komentarz
Komentarze