Znaczący wpływ na obszary działalności Grupy Azoty ZAK S.A. miała agresja Rosji na Ukrainę, która nastąpiła w I kwartale 2022 r. Wojna doprowadziła m.in. do wzrostu cen energii i surowców, co drastycznie obniżyło rentowność produkcji zarówno nawozów, jak i chemikaliów. Konflikt doprowadził także do destabilizacji w światowej logistyce.
- Segment Oxoplast, bardziej narażony na czynniki związane z wybuchem wojny za naszą wschodnią granicą, wzorcowo zadbał o zabezpieczenie surowcowe, gwarantując zgodną z planem realizację dostaw produktów do klientów. Ponadto w trudnym otoczeniu rynkowym jednostce udało się wypracować wynik EBITDA powyżej założeń – podkreśla Paweł Stańczyk, prezes zarządu Grupy Azoty ZAK S.A.
Na działalność Segmentu Nawozy decydujący wpływ miał drastyczny wzrost cen gazu ziemnego, spowodowany niepewnością po wybuchu wojny na Ukrainie. Kluczową rolę odegrała efektywna polityka zabezpieczenia cen surowca, realizowana przez Grupę Azoty.
Inwestycje
W I kwartale 2022 r. Grupa Azoty ZAK S.A. zwiększyła nakłady inwestycyjne do poziomu 41 mln zł (w analogicznym kwartale 2021 r. nakłady te wynosiły 16 mln zł).
W ostatnią fazę realizacji weszła budowa Centrum Badawczo-Rozwojowego oraz dwa zadania w ramach Nowej Koncepcji Energetycznej: "Wymiana kotła E-102 oraz przegrzewacza pary E-117" i "Modernizacja węzła półspalania na Wydziale Amoniaku”.
Za półmetkiem znajduje się modernizacja węzła sprężania gazu syntezowego dla potrzeb Wytwórni Amoniaku – inwestycja o wartości 180 mln zł, kluczowa dla produkcji nawozów.
Równolegle opracowywany jest projekt procesowy w zakresie modernizacji instalacji mocznika.
W I kwartale br. kędzierzyńska spółka uzyskała pozwolenie na budowę laboratorium paliw alternatywnych, które ma stanowić ważne ogniwo w polskiej gospodarce wodorowej.
* * *
Grupa Azoty to zdecydowany lider krajowego rynku nawozowego i jedna z kluczowych grup kapitałowych branży nawozowo-chemicznej w Europie. Zajmuje drugą pozycję w Unii Europejskiej w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, ma również silną pozycje na rynkach takich produktów jak melamina, poliamid, alkohole OXO, plastyfikatory czy biel tytanowa. Ważnym filarem strategii Grupy Azoty są inwestycje, a największy projekt to Polimery Police, realizowany przez spółkę celową Grupa Azoty Polyolefins. Jest to jedna z największych inwestycji w polskim i europejskim przemyśle chemicznym, która umożliwi dywersyfikację działalności biznesowej Grupy Azoty, a także pozytywnie wpłynie na pozycję Polski w segmencie tworzyw sztucznych i wzmocni niezależność surowcową kraju.
W 2021 roku Grupa Azoty opublikowała strategię do 2030 roku, która stanowi plan konkretnych działań, napędzanych przez transformację klimatyczno-energetyczną Grupy Kapitałowej. Ogłoszona strategia stanowi odpowiedź Grupy na wymagania europejskiej polityki klimatycznej. Szczegółowe projekty z zakresu m.in. zielonej energii przemysłowej, ograniczenia emisyjności oraz dekarbonizacji opisane zostały w kluczowym projekcie „Zielone Azoty”.
Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn S.A. to producent nawozów azotowych odznaczających się wyjątkowymi parametrami wysiewnymi oraz alkoholi OXO i plastyfikatorów, w tym pierwszego polskiego plastyfikatora nieftalanowego. Kędzierzyńskie produkty, takie jak ZAKsan®, Salmag®, RSM®, Oxoviflex® i NOXy®, znajdują zastosowanie w wielu sektorach gospodarki: rolnictwie, budownictwie, przetwórstwie chemicznym, przemyśle tworzywowym i motoryzacyjnym. Spółka posiada własną elektrociepłownię, port załadunkowy, świadczy specjalistyczne usługi laboratoryjne. Jest właścicielem i głównym sponsorem klubu siatkarskiego Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle.
Napisz komentarz
Komentarze