W oficjalnym przekazaniu uczestniczyli: wojewoda opolski, zarząd Grupy Azoty ZAK oraz komendant powiatowy PSP w Kędzierzynie-Koźlu.
- Z uwagi na profil działalności naszych zakładów, wszyscy mamy świadomość, jak istotna jest współpraca między Grupą Azoty ZAK a Państwową Strażą Pożarną. Przebiega ona na wielu polach – zarówno podczas ćwiczeń, jak i rzeczywistych zdarzeń, które wielokrotnie miały miejsce i wymagały wsparcia ze strony PSP. Potrzeby zgłaszane przez służby ratownicze traktujemy zatem jak własne potrzeby. Cieszymy się, że możemy zapewnić lokalnej jednostce PSP sprzęt wysokiej jakości, który będzie służył ratowaniu zdrowia i życia – mówi Paweł Stańczyk, prezes zarządu Grupy Azoty ZAK.
Zakładowa jednostka ratownictwa chemicznego Grupy Azoty ZAK od lat działa w ścisłej współpracy z służbami PSP. Od 2002 r. obowiązuje umowa o współdziałaniu, która zakłada koordynację działań i wymianę informacji w zakresie zagrożeń.
- Współpraca Państwowej Straży Pożarnej ze spółką jest na bardzo wysokim poziomie, możemy liczyć na wsparcie finansowe przy doposażaniu komendy. Ponton z silnikiem zaburtowym to sprzęt, którym do tej pory nie dysponowaliśmy, a który ze względu na parametry będzie nam bardzo przydatny, szczególnie w sytuacjach, gdy występują problemy z wodowaniem jednostek – podkreśla st. bryg. Piotr Dudek, komendant powiatowy PSP w Kędzierzynie-Koźlu.
Każdego roku Grupa Azoty ZAK dysponuje budżetem darowizn, który służy wsparciu potrzebujących oraz inicjatyw lokalnych, w tym projektów budujących infrastrukturę.W 2016 r. Spółka przekazała 150 tys. zł w ramach dofinansowania zakupu wozu ratowniczo-gaśniczego dla przyzakładowej jednostki PSP.
- Dobrze, że mamy na terenie województwa opolskiego Grupę Azoty. Dziękuję za poczucie obowiązku i przychylność, bez których do dzisiejszego wydarzenia by nie doszło. Grupa Azoty wspiera różnego rodzaju służby ratownicze i, zwłaszcza w okresie pandemii, jest to rzecz bezcenna, również dla mnie jako wojewody, który odpowiada za bezpieczeństwo mieszkańców województwa – mówi wojewoda opolski Sławomir Kłosowski.
Przekazany ponton szybkiego reagowania może być wykorzystywany do działań w trudno dostępnych miejscach, gdzie brak jest możliwości wodowania cięższych łodzi. Masa pontonu - 56 kg – w dużym stopniu ułatwia zrzucenie go na wodę. Silnik zaburtowy umożliwia płynięcie przez ok. 30 minut bez konieczności używania baku z paliwem. Wraz z pontonem zakupiono wyposażenie osobiste dla strażaków - kamizelki pneumatyczne i kaski. Koszt zakupu pontonu i osprzętu to 17 tys. zł.
Napisz komentarz
Komentarze