Pomimo dominującego wpływu pandemii COVID-19 na ubiegłoroczne aktywności i wyzwania dla wielu przedsiębiorstw, w tym z branży chemicznej, która musiała dostosować swoje procesy produkcyjne i handlowe do wielu restrykcji i niecodziennych warunków, rok 2020 zakończył się dla Grupy Azoty ZAK S.A. niewielkim obniżeniem wyników finansowych w stosunku do bardzo dobrego roku 2019.
- Wyniki finansowe okazały się nieco lepsze od naszych oczekiwań. Analizując czynniki zewnętrzne, ostatnie miesiące były dla nas szeregiem wyzwań, jednak udało nam się im sprostać – mówi Sławomir Lipkowski, prezes zarządu Grupy Azoty ZAK S.A. - Przyczyniła się do tego między innymi skuteczna polityka handlowa w obu segmentach: nawozowym i Oxoplast, która pomimo niekorzystnych uwarunkowań zewnętrznych pokonała trudności i umocniła pozycję obu segmentów na rynkach.
Nawozy
Pandemia nie wpłynęła negatywnie na ten obszar działalności spółki. Segment Nawozy w Grupie Azoty ZAK S.A. osiągnął przychody w wysokości 865 mln zł w stosunku do 954 mln zł w roku ubiegłym (spadek o 9,3%). O wynikach zadecydowała głównie sytuacja na rynku surowców.
- Decydujący wpływ na przychody osiągnięte ze sprzedaży nawozów miał istotny spadek cen dla większości grup produktowych wynikający z presji rynkowej związanej z bardzo niskimi cenami gazu w II i III kwartale, w związku z czym zrealizowana średnioroczna cena nawozów była o 15% niższa w stosunku do roku poprzedniego – informuje Artur Kamiński, wiceprezes zarządu Grupy Azoty ZAK S.A., odpowiedzialny m.in. za finanse i inwestycje – Jesteśmy zadowoleni jednak z osiągniętych rezultatów, ponieważ udało się uplasować na rynku całość wytworzonych produktów nawozowych.
Oxoplast
Pomimo początkowych trudności związanych ze spadkiem zapotrzebowania na produkty w pierwszym półroczu ubiegłego roku, Segment Oxoplast zaktywizował działalność na rynkach europejskich i pozaeuropejskich, wykorzystując odpowiednio luki popytowe umocnił swoją pozycję.
- Największy, bo aż 23% wzrost wolumenów sprzedaży osiągnęliśmy na alkoholach OXO i plastyfikatorach. Przyczyniła się do tego wdrożona polityka optymalizacji kosztów oraz planowania produkcji i sprzedaży, która wpłynęła na ograniczenie ekspozycji na ryzyko związane z turbulencjami rynkowymi – komentuje prezes zarządu Sławomir Lipkowski.
Inwestycje
Rok 2020 obfitował w istotne z punktu widzenia kędzierzyńskiej spółki projekty inwestycyjne. Plan działalności inwestycyjnej Grupy Azoty ZAK S.A. jest realizowany zgodnie z założeniami. Nadal najbardziej flagową inwestycją są zadania związane z Nową Koncepcją Energetyczną: modernizacja węzła półspalania i węzła skraplania, budowa kompresorowni tlenu na Wydziale Amoniaku oraz budowa kotłowni szczytowo-rezerwowej na gaz ziemny. – Projekt ma istotne znaczenie dla naszych dążeń do zwiększania efektywności energetycznej oraz redukcji emisji CO2, co doskonale wpisuje się w założenia Europejskiego Zielonego Ładu i działania proekologiczne naszej Spółki – podkreśla wiceprezes zarządu Artur Kamiński.
Ponadto Grupa Azoty ZAK S.A. realizuje wiele projektów badawczo-rozwojowych. W ubiegłym roku rozpoczęła się budowa obiektu Centrum Badawczo-Rozwojowego, na które spółka pozyskała dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.
Napisz komentarz
Komentarze