Limity szczepionek.
Każdy z zarejestrowanych punktów szczepień otrzymuje jak na razie 30 szczepionek tygodniowo. To limit nałożony przez NFZ, z powodu niewystarczającej liczby szczepionek. Limit jest przyznawany nie względem populacji, lecz na punkt. Oznacza to, że w Głuchołazach, gdzie jedynym punktem szczepień jest szpital, na 14 tys. mieszkańców mamy tylko 6 szczepionek dziennie.
Głuchołazy mają problem.
Chwilę temu (godz.11:30 26 stycznia) skończyło się spotkanie władz powiatu z dyrektorem szpitala w Głuchołazach Arturem Grychowskim. Miasto ma tylko jeden punkt szczepień.
Z przyczyn znanych tylko właścicielom prywatnych przychodni, do NFZ z gotowością realizacji szczepień, nie zgłosił się żaden podmiot oprócz miejskiego szpitala. To sytuacja dość dramatyczna, bo limit 30 szczepień dotyczy punktu, zatem szpital, niezależnie od swoich możliwości może zaszczepić tylko 6 pacjentów dziennie. Dla kontrastu Łambinowice dla 7,5 tys mieszkańców maja do dyspozycji dwa razy więcej jednostek, bo funkcjonują tam dwa punkty szczepień.
Mogliby szczepić więcej, ale
Jednym z punktów, gdzie będą prowadzone iniekcje w Brzegu jest przychodnia ArsMed przy ulicy Mossora. Jej kierownik Andrzej Salij informuje, że zainteresowanie szczepieniami jest bardzo duże, jednak na razie placówka nie może podać preparatu wszystkim chętnym.
- Na dzień dzisiejszy wszystkie terminy do końca marca są zajęte. Otrzymujemy tygodniowy limit 30 szczepionek. Jeżeli otrzymamy większą liczbę szczepionek, jesteśmy w stanie przyjąć 2, może nawet 3 razy więcej pacjentów - zapewnia.
Taka sama liczba dawek trafiła do przychodni w Nysie. Kierownik placówki Vita Alina Medwid zapowiada, że szczepienia ruszą będą przeprowadzane 3 razy w tygodniu.
- Wtorki, środy, czwartki od 15 do 18. We wtorki i środy po 12, w czwartki po 6 osób. Do końca marca kalendarz już jest zapełniony. Wyjazdowe szczepienia mamy z kolei zaplanowane 29, 30, 31 marca - informuje.
Napisz komentarz
Komentarze