Inwestycja opiewa łącznie na 430 milionów złotych, z czego ponad 300 milionów złotych pochodzi z dofinansowania unijnego. Zakres prac obejmuje między innymi udrożnienie koryta Nysy Kłodzkiej i międzywala poniżej zbiornika, przebudowę trzech jazów, trzech mostów drogowych i kładki dla pieszych na terenie miasta Nysa oraz budowę i modernizację wałów na długości ok. 4 km. Udrożnienia doczekało się też koryto i międzywale na długości prawie 10 km, gruntownie przebudowywana jest także zapora czołowa wraz z budowlą zrzutową, powstaje nowoczesny budynek obsługi zbiornika, remontowane są również przepompownie w Siestrzechowicach i Zwierzyńcu.
W ramach prac naprawiono wały i mury przeciwpowodziowe. Oznacza to, że zabezpieczono miasto przed ewentualną powodzią. Gdyby powtórzyła się sytuacja z 1997 roku, woda wypłynęła by z miasta na odcinek wiejski nie czyniąc szkody.
Dzięki wykonywanym remontom przepływ wody zwiększy się do 1400 metrów sześciennych na sekundę. Poziom wody w mieście będzie regulowany, a służyć do tego będą wyremontowane jazy. Podczas tak obszernych robót doszło do awarii, która opóźniła realizację o kilka miesięcy. Niemniej jednak, ostatecznie problem zażegnano.
Remont koryta rzeki oraz zapory na jeziorze Nyskim jest jedną z największych hydrotechnicznych inwestycji w Polsce. Jest też bardzo ważny dla miasta - poprawia bezpieczeństwo, ale też stanowi element miastotwórczy.
Napisz komentarz
Komentarze