Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 19 stycznia 2025 00:20
Reklama

Noc Muzeów w Nysie

Noc Muzeów to międzynarodowe wydarzenie, podczas którego „sztuka i kultura wychodzą do wszystkich mieszkańców i turystów – nie tylko do ludzi cierpiących na bezsenność”. Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w 1997 roku, a W Polsce jako pierwsze do akcji dołączyło w 2003 roku poznańskie Muzeum Narodowe. W Nysie Noc Muzeum jest organizowana od 9 lat.

 

Ideą Nocy Muzeów jest jednorazowe udostępnienie zwiedzającym muzeów, galerii i innych instytucji oraz organizowanie eventów towarzyszących w wybraną noc za darmo lub za symboliczną opłatą. Co roku wydarzenie to jest poświęcone innej idei.

Noc Muzeów jest imprezą ogólnoeuropejską, jednak w Polsce – inaczej niż w pozostałych krajach Europy – biorą w niej udział nie tylko placówki związane z kulturą. Idea Nocy wyszła poza pierwotne ramy jako czas zwiedzania i oglądania zbiorów jedynie w muzeach- bowiem do Nocy z roku na rok dołączały placówki spoza kultury. Również w Nysie w organizację tego wydarzenia zaangażowały się instytucje edukacyjne i artystyczne , organizacje senioralne i samorządy. 

Ogromnym zainteresowaniem zwiedzających cieszyła się Wystawa "Kresy w pamięci mieszkańców powiatu nyskiego". W przygotowanie wystawy mocno zaangażowały się  liczne stowarzyszenia kresowian i miłośników kresów.

Zebrano sporą kolekcję dokumentów, głównie zdjęć i różnego rodzaju świadectw, pamiątek rodzinnych. Wśród zebranych pamiątek  znalazło się też "Świadectwo moralności". czyli dokument potwierdzający, że dany obywatele dobrze się prowadził.  Świadectwo takie podpisać musiał ksiądz jak też odpowiedni pracownik Urzędu Miejskiego.

W ramach Nocy Muzeum w Nysie zorganizowano też wykład i wystawę dotyczącą rekonstrukcji malowideł ściennych Stanisława Stroińskiego  w kościele w Łopatynie. Kościól ten jest remontowany dzięki środkom pozyskanym prze Stowarzyszenie Odnowienia Kościoła w Łopatynie im. Jana Cichewicza. Głównym celem organizacji jest odnowienie kościoła w Łopatynie na Ukrainie, na dawnych kresach wschodnich, gdzie do dzisiaj zamieszkują Polacy. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Tomasz GajewskiTreść komentarza: zebaczyński ścierwo peowskie precz z tym gównem....Data dodania komentarza: 9.01.2025, 20:01Źródło komentarza: Witold Zembaczyński wygrał w sądzie z Januszem Kowalskim - Poszło o naleśniki.Autor komentarza: JachiraTreść komentarza: Chujowe placki resortowego bachoraData dodania komentarza: 19.12.2024, 18:06Źródło komentarza: Witold Zembaczyński wygrał w sądzie z Januszem Kowalskim - Poszło o naleśniki.Autor komentarza: UlaTreść komentarza: Do tanga trzeba dwojga. Ponadto pamiętaj, że krzywdzisz dzieci.Data dodania komentarza: 18.12.2024, 09:14Źródło komentarza: Kamil Bortniczuk został ojcem po raz piąty. Ministrowi urodził się syn.Autor komentarza: UlaTreść komentarza: Podziwiam. Fajna rodzina. Gratuluję, chociaż nie jest zwolenniczką PIS.Data dodania komentarza: 18.12.2024, 09:12Źródło komentarza: Kamil Bortniczuk został ojcem po raz piąty. Ministrowi urodził się syn.Autor komentarza: LolaTreść komentarza: Zastanawiające jest że sąd nie chciał zbadać sprawy dogłębnie.Data dodania komentarza: 4.12.2024, 15:14Źródło komentarza: Witold Zembaczyński wygrał w sądzie z Januszem Kowalskim - Poszło o naleśniki.Autor komentarza: j57Treść komentarza: koles myslał, że będzie tam burmistrzem dożywotnio, a potem.... choćby i potop. Woźniak to skansen PRLuData dodania komentarza: 24.11.2024, 21:16Źródło komentarza: Czy to koniec panowania Woźniaków w Otmuchowie, sprawa przetargów w prokuraturze.
Reklama
Reklama