Być może powinniśmy pójść jeszcze dalej i zgodnie z aktualnymi trendami i wyrokami sadów administracyjnych doprowadzić do ujawnienia pensji pracowników urzędu również tych, którzy nie składają oświadczeń majątkowych, tym bardziej, że nasz urząd wydaje na pensje, aż półtora miliona złotych więcej niż poprzednicy.
Publikowanie zawartych umów pomiędzy instytucjami samorządowymi a podmiotami gospodarczymi powoli staje się normą. Gminy w ten sposób chcą uniknąć niedomówień i zachować jawność wydatkowania publicznych pieniędzy.
Radny Wojtasik złożył odpowiedni wniosek w tej sprawie, ponieważ uważa, że upublicznienie rejestru umów przełoży się na jawność życia publicznego i pomoże uniknąć dwuznacznych sytuacji.
Co do słuszności takiego postępowania nie ma wątpliwości przewodniczący Rady Miejskiej Paweł Nakonieczny.
Wstępną zgodę wyraził też burmistrz Kordian Kolbiarz.
Jak powszechnie wiadomo jawność wydatkowania środków publicznych pomaga zwalczać negatywne zjawiska takie jak. udzielanie zamówień zaprzyjaźnionym firmom czy nawet korupcji.
Być może gmina powinna pójść dalej i ujawnić zarobki wszystkich pracowników magistratu jak też koszty wyjazdów służbowych burmistrza i urzędników. Tak właśnie postuluje Sieć Obywatelska Watchdog Polska, która wystąpiła do ministra Administracji o wprowadzenie zmian w prawie samorządowym.
Ujawnienie zarobków pracowników gminy, w tym informacje o premiach, trzynastkach i nagrodach wymusi sprawiedliwe wynagrodzenia w urzędach, a ujawnienie kosztów wyjazdów służbowych pozwoli na prewencje zbędnego wydatkowania środków publicznych.
Napisz komentarz
Komentarze