Korniki to podrodzina chrząszczy z rodziny ryjkowcowatych. Występują one niemal na całym świecie, tam, gdzie rosną lasy.
W lasach pierwotnych korniki nie są szkodnikami, bo stanowią istotną część łańcucha pokarmowego – stanowią pożywienie m.in. dla rzadkiego gatunku dzięcioła trójpalczastego, przyczyniają się również do szybszego obumierania drzew chorych i starych, przez co robią miejsce dla nowego drzewostanu. Natomiast w parkach, takich jak w Nysie, należy podjąć działania, aby populację kornika zmniejszyć.
Ubiegłoroczne upały skutkowały znacznym wzrostem liczby osłabionych drzew i odpowiednio wzrostem populacji kornika. Na razie gmina zastosowała pułapki feromonowe.
Objawy zasiedlenia drzewa przez kornika to duży wyciek żywicy, a następnie opadanie zielonych igieł . W ten sposób drzewo samo próbuje sie bronić przed szkodnikiem. Leśnicy mają określenie "drzewo trocinkowe" – korniki wgryzają się w drzewo i zostawiają po sobie trociny. Niestety, przed zmasowanym atakiem szkodników drzewo nie jest w stanie samodzielnie się obronić.
Problem z wyniszczeniem drzew przez korniki dotyczy wielu miejsc w Polsce, m.in. Rezerwatu przyrody im. Prof. Władysława Szafera w Puszczy Białowieskiej , gdzie na obszarze ponad 1,5 tysiąca ha obumarła większość świerków.
Napisz komentarz
Komentarze