- doradza nasz ekspert mecenas dr hab. Arkadiusz Barut
Związek w praktyce może nie różnić się od małżeństwa, jednak sytuacja prawna jest inna.
W przypadku małżonków powstaje wspólność majątkowa. Co do zasady wszystkie przedmioty, również nieruchomości nabyte w trakcie małżeństwa stają się ich wspólną własnością. Wspólną własnością są również pobrane przez nich dochody, np. wynagrodzenie pracę czy dochody z działalności gospodarczej
W razie ustania małżeństwa, np. przez rozwód majątek ten podlega podziałowi. Co do zasady podlegają też zwrotowi kwoty nakładów z majątków osobistych na majątek wspólny, jak również z majątku wspólnego na majątek osobisty.
Jak jest w związkach nieformalnych?
Z mocy prawa taka wspólności nie powstaje, o czym winny więc pamiętać, w szczególności w kontekście ewentualnego ustania związku wszelkie poważniejsze inwestycje winny być udokumentowane. Gdy coś kupują jako nabywca powinny być wskazane obie osoby. Szczególnie poważne problemy mogą powstać gdy jedno z partnerów czyni nakłady na majątek drugiego partnera, lub gdy np. to rodzice tej osoby – najczęściej chodzić będzie o dom, w którym para ma zamieszkać. Należy pamiętać, że w sensie prawnym ten dom należy wyłącznie do jednego z konkubentów, druga osoba ma wprawdzie prawo do zwrotu dokonanych nakładów i poniesionych kosztów. Będzie musiała jednak dowieść, po pierwsze, że owe nakłady i koszty ponoszone były z zastrzeżeniem zwrotu – w razie ustania związku, a po drugie udowodnić ich wysokość. Najlepiej więc zarówno przyczynę dokonywania nakładów i ponoszenia kosztów, jak i ich wysokość określić w umowie pisemnej. Nie musi być to umowa w formie aktu notarialnego.
Co z dziedziczeniem?
Osoba taka nie jest powołana do dziedziczenia z ustawy. Najprościej więc sporządzić testament. Teoretycznie można to zrobić pismem ręcznym (nie wolno dla ważności testamentu robić tego pismem maszynowym), ale najbezpieczniej jest udać się do notariusza.
Napisz komentarz
Komentarze