Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 20 kwietnia 2025 22:58
Reklama

Prawa majątkowe osób żyjących w związkach nieformalnych. - doradza dr hab. Arkadiusz Barut

Konkubinat, czyli wspólne życie bez ślubu to zjawisko coraz powszechniejsze. Tak jak w małżeństwie jest dobrze dopóki trwa miłość. Gdy jej zabraknie i trzeba się rozstać, dodatkowym problemem staje się podział wspólnego majątku, który w świetle prawa nie jest wspólny.
Prawa majątkowe osób żyjących w związkach nieformalnych. - doradza dr hab. Arkadiusz Barut

- doradza nasz ekspert mecenas dr hab. Arkadiusz Barut

 

Związek w praktyce może nie różnić się od małżeństwa, jednak sytuacja prawna jest inna.

W przypadku małżonków powstaje wspólność majątkowa. Co do zasady wszystkie przedmioty, również nieruchomości nabyte w trakcie małżeństwa stają się ich wspólną własnością. Wspólną własnością są również pobrane przez nich dochody, np. wynagrodzenie pracę czy dochody z działalności gospodarczej 
W razie ustania małżeństwa, np. przez rozwód majątek ten podlega podziałowi. Co do zasady podlegają też zwrotowi kwoty nakładów z majątków osobistych na majątek wspólny, jak również z majątku wspólnego na majątek osobisty.


Jak jest  w związkach nieformalnych?

Z mocy prawa taka wspólności nie powstaje, o czym winny więc pamiętać, w szczególności w kontekście ewentualnego ustania związku wszelkie poważniejsze inwestycje winny być udokumentowane. Gdy coś kupują jako nabywca powinny być wskazane obie osoby.  Szczególnie poważne problemy  mogą powstać gdy jedno z partnerów czyni nakłady na majątek drugiego partnera, lub gdy np. to rodzice tej osoby – najczęściej chodzić będzie o dom, w którym para ma zamieszkać. Należy pamiętać, że w sensie prawnym ten dom należy wyłącznie do jednego z konkubentów, druga osoba ma wprawdzie prawo do zwrotu dokonanych nakładów  i poniesionych kosztów. Będzie musiała jednak dowieść, po pierwsze, że owe nakłady i koszty ponoszone były z zastrzeżeniem zwrotu – w razie ustania związku, a po drugie udowodnić ich wysokość. Najlepiej więc zarówno przyczynę dokonywania nakładów i ponoszenia kosztów, jak i ich wysokość określić w umowie pisemnej. Nie musi być to umowa w formie aktu notarialnego.


Co z dziedziczeniem?

Osoba taka nie jest powołana do dziedziczenia z ustawy. Najprościej więc sporządzić testament. Teoretycznie można to zrobić pismem ręcznym (nie wolno dla ważności testamentu robić tego pismem maszynowym), ale najbezpieczniej jest udać się do notariusza.
 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Wielki Joe.Treść komentarza: Czas najwyższy. Cham, prymityw, uczestnik jakichś dziwacznych historii z kobietą, którą rzekomo okradł.Data dodania komentarza: 24.03.2025, 15:47Źródło komentarza: Sołtys Goświnowic Kwiatkowski odwołany 116 do 106.Autor komentarza: JJTreść komentarza: Jak zwykle, dowiemy się po czasie, jak już ktoś trafi do szpitala.Data dodania komentarza: 24.03.2025, 15:46Źródło komentarza: Woda w Nysie - może być skażona bakteriami coli - wynik 58 jtkAutor komentarza: GolemTreść komentarza: Pozbyto się bufona i nieroba , lasego na kasę , jeszcze go wyrzuca z basenu i będzie kumulacja , do łopaty gnojaData dodania komentarza: 25.02.2025, 14:52Źródło komentarza: Sołtys Goświnowic Kwiatkowski odwołany 116 do 106.Autor komentarza: KibicTreść komentarza: To się dziejeData dodania komentarza: 17.02.2025, 22:16Źródło komentarza: Goświnowice chcą odwołać sołtysa Kwiatkowskiego.Autor komentarza: Ryszard BobekTreść komentarza: A ja czytelnik sugeruje Panu Piotrowi Bobakowi - roszadowemu sekretarzowi miasta, żeby pisząc posta na profilu burmistrza miasta bardziej uważał na słowa, bo poziom bardzo Pan zaniża. - w mojej subiektywnej ocenie Także w mojej subiektywnej ocenie wyjasnie dlaczego jest pan roszadowym sekretarzem - zmiana z wiceburistrza na sekretarza to kpina z ustawy o samorządzie gminnym i próba obejścia prawa, polegajaca na obejsciu zakazu łaczenia mandatu radnego powiatowego z funkcją wiceburmistrza. Zapytam, bo przyznam, że nie sprawdziłem, czy po tej zmianie schemat ogranizacyjny gminy uległ zmianie? Czy zmienono Panu faktyczny przydział czynności? Czy naprawde Elwira Slimak przejęła Pańskie obowiązki a Pan jej, czy raczej pozostaliście faktycznie przy tym samym wymieniając się tylko tabliczkami na drzwiach? Wie Pan co to jest w prawie czynnośc pozorna? NIe to prosze sie dokształcić.Data dodania komentarza: 8.02.2025, 11:04Źródło komentarza: Czy komitet Referendalny padł ofiarą prowokacji?Autor komentarza: Wielki Joe.Treść komentarza: Bogdanowski już przepraszał , że źle puknął.Data dodania komentarza: 1.02.2025, 14:28Źródło komentarza: Radny Bogdanowski puknął w głowę radnego Siwego... czyżby zabrakło mu słów?
Reklama
Reklama