Nauczyciele na wagarach
Strajk na zakupach, czy podczas świątecznego sprzątania? W piątek (19.04) o 11:35 w Carolinum było tylko 3 pracowników obsługi. Dyrektor także zniknął przed czasem. Czas pracy nauczyciela na pełnym etacie to maksymalnie 40 godzin, w tym 18 godzin przy tablicy, w tym przygotowywanie się do zajęć, samokształcenie, zadania opiekuńcze, - (art. 42 ust. 1 oraz art. 42c ust. 1 KN, art. 42 ust. 2 KN,).
Jednak kiedy nauczyciele strajkują nie przygotowują się do zajęć, ani nie wykonują żadnych innych czynności, więc teoretycznie powinni strajkować po 8 godzin dziennie przez 5 dni w tygodniu. Dlaczego nikogo nie ma w szkole?
Według ZNP nauczyciele maja strajkować tylko w czasie godzin dydaktycznych, czyli 18 tygodniowo, nie znamy jednak uzasadnienia. Trudno także sobie wyobrazić podstawę prawną takiego pomysłu, czyżby przez pozostałe 22 godziny pedagodzy dokształcali się w dziedzinie praw strajkujących? Decyzje ZNP łatwo zrozumieć chodzi o to by strajk nie zmęczył za bardzo strajkujących.
- Kiedyś to były prawdziwe strajki - mówi jedna z pracownic Carolinum w rozmowie z dziennikarzem szukającym bezskutecznie przedstawicieli komitetu strajkowego.
Na Chorwację, czy na strajk.
Jeszcze bardziej groteskowa jest sytuacja w nyskim Mechaniku. Nauczyciele zaplanowali na zaraz po świętach wspólny wyjazd na Chorwację. Wycieczka została zaplanowana rok temu, kiedy nikt strajku nie planował. Wyjazd jest finansowany z funduszu socjalnego. Jeśli nie przerwą strajku z wyjazdu będą musieli zrezygnować i zwrócić pieniądze, które przepadną. Teraz trzeba będzie najprawdopodobniej zawiesić strajk, pojechać nad morze śródziemne i po powrocie do strajku można będzie wrócić. Jak tu nie kochać latającego Cyrku Monty Pythona?
______________________________
Czas pracy nauczyciela nie może przekraczać 40 godzin w 5-dniowym tygodniu pracy (art. 42 ust. 1 oraz art. 42c ust. 1 KN). W ramach tygodniowego czasu pracy nauczyciel zobowiązany jest do:
- prowadzenia zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych z uczniami lub na ich rzecz (tzw. pensum);
- wykonywania innych czynności i zajęć wynikających z zadań statutowych szkoły, z uwzględnieniem zajęć opiekuńczych, wychowawczych uwzględniających potrzeby i zainteresowania uczniów, w tym w ramach tych zajęć nauczyciel zobowiązany jest do prowadzenia jednej godziny tygodniowo zajęć świetlicowych (dotyczy nauczycieli szkół podstawowych i gimnazjów) lub zajęć w ramach godzin przeznaczonych w ramowych planach nauczania do dyspozycji dyrektora szkoły;
- wykonywania zajęć i czynności związanych z przygotowaniem się do zajęć, samokształceniem i doskonaleniem zawodowym
(art. 42 ust. 2 KN).
Napisz komentarz
Komentarze