Województwo mieści się w średniej krajowej. Mamy również spory deficyt rak do pracy uzupełniany przez pracowników z Ukrainy. Wraz ze spadkiem bezrobocia odczuwalny jest spory deficyt rąk do pracy. Informuje Jacek Suski dyrektor wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu.
98 procent obcokrajowców przyjeżdżających do pracy w naszym województwie to Ukraińcy. W 2017 było ich 38 tys. W tym roku przyjechało kolejne 6 tys.
Nasi sąsiedzi z zza wschodniej granicy rekompensują deficyty zatrudnienia w różnych branżach.
Jacek Suski mówił także jakie specjalności są dobrą inwestycją na przyszłość? Na pewno szeroko rozumiana informatyka. Zawody techniczne np. na pograniczu różnych branż wspomaganych informatycznie. Informatyka to nie jest wyłącznie męski zawód na politechnikach jest coraz więcej studiujących kobiet.
W kierunkach zawodowych najpewniejsze specjalności to branża związana z obróbka metali. Ślusarz, spawacz, a także zawody budowlane. Ale nie tylko. Bo spory deficyt mamy także wśród kierowców ciężarówek. Najwyższe bezrobocie w opolskim jest w Głubczycach gdzie dotyka 11,4% mieszkańców, potem jest Brzeg i Prudnik z 10%, na czwartym miejscu Nysa z brakiem zatrudnienia na poziomie 9,8%.
Napisz komentarz
Komentarze