"Nysa - tu się żyje". Celem programu jest zachęcenie młodych ludzi do osiedlania się na terenie Nysy, poprzez stworzenie korzystnych warunków do realizowania inwestycji mieszkaniowych. Wkrótce rozpoczną się w tej sprawie konsultacje społeczne, prowadzone m.in. przez Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji Urzędu Miejskiego w Nysie. - Program jest kolejnym elementem zachęty do pozostania w Nysie, do przyjazdu do Nysy i zakładania tutaj rodziny. - powiedział w czasie konferencji Przewodniczący Rady Miejskiej w Nysie, Paweł Nakonieczny. - Trzy elementy a więc praca, dom, rodzina - jako fundamenty społeczności lokalnej są faktycznie realizowane. Trzymam mocno kciuki za doprowadzenie do finału tego projektu. Cieszę się bardzo, że sugestie radnych, które pojawiały się na wczesnym etapie przygotowywania tego projektu są uwzględnione i dyskutowane.
W pierwszym etapie programu wchodzącego w skład tzw. "Nyskiego pakietu prorodzinnego" przewidziane jest udostępnienie 20 działek w rejonie Zamłynia. W kolejnym etapie, po zmianie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego - możliwe będzie udostępnienie następnych 10 działek. W chwili obecnej trwa procedura podziału geodezyjnego. Sprzedaż działek na preferencyjnych warunkach ruszy jesienią br.
Jeśli pilotażowy program sprawdzi się, Gmina rozważa rozszerzenie na kolejne strefy, m.in. na tereny byłego poligonu, które na chwilę obecną wymagają dużych nakładów finansowaych w związku z potrzebą doprowadzenia w obrębie działek mediów.
Warunki przystąpienia do programu:
- wiek -40,
- małżeństwa, przy czym jeden ze współmałżonków musi mieć -40,
- brak tytułu prawnego do nieruchomości przeznaczonej pod zabudowę mieszkaniową na terenie Gminy Nysa,
- nie można być właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego,
- oddanie w użytkowanie wieczyste. Pierwsza wpłata 15% wylicytowanej kwoty,
- kolejne opłaty roczne za użytkowanie w wysokości 1% wartości prawa własności gruntu,
- warunek rozpoczęcia zabudowy w okresie do 18 miesięcy od daty podpisania aktu notarialnego,
- uzyskanie pozwolenia na użytkowanie lub potwierdzone przez właściwy organ zakończenie budowy w trybie właściwych przepisów ciągu 36 miesięcy od daty podpisania aktu notarialnego,
- w ciągu 5 lat od zakończenia budowy potwierdzonego przez właściwy organ zgodnie z przepisami prawa budowlanego możliwość wykupu prawa własności z 99% bonifikatą pod warunkiem, że wykup nieruchomości nastąpi na rzecz osoby, której oddano nieruchomość w użytkowanie wieczyste,
- zwrot bonifikaty w przypadku zbycia nieruchomości przed upływem 10 lat od dnia nabycia prawa własności nieruchomości na rzecz innych osób niż osoba bliska w rozumieniu przepisów ustawy gospodarki nieruchomościami,
- brak zadłużenia wobec Gminy Nysa oraz jednostek podległych Gminie Nysa
Wskazane wyżej warunki zostały wstępnie ustalone z większością radnych Rady Miejskiej w Nysie. Do końca maja br. władze gminy będą prowadzić dialog z mieszkańcami gminy w celu ewentualnych korekt założeń programu. - Czekamy na wszelkie sugestie co do przedstawionych warunków. - zachęca do konsultacji społecznych Zastępca Burmistrza Nysy, Marek Rymarz.
Gmina ma do dyspozycji 20 działek, które w drodze przetargu zostaną oddane w użytkowanie wieczyste. Po zakończonej licytacji, jej zwycięzca będzie zobligowany do wpłaty 15% wartości działki. Dodatkowo, przez kolejne lata będzie naliczana opłata w wysokości 1% wartości działki. W ciągu 18 miesięcy od daty podpisania aktu notarialnego należy rozpocząć zabudowę działki, a w ciągu 36 miesięcy ukończyć budowę. -Po zakończeniu inwestycji przez pięć lat będzie istniała możliwość wykupienia prawa własności do nieruchomości z bonifikatą 99% ustalonej wartości działki. - powiedział Zastępca Burmistrza Nysy, Marek Rymarz. - Jeśli ktoś w ciągu 10 lat zdecyduje się na sprzedaż, będzie musiał zwrócić pieniądze do kasy gminy.
Napisz komentarz
Komentarze