Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 21 stycznia 2025 08:39
Reklama

Dlaczego w opolskim na ochronę zdrowia dostajemy mniej, czy jesteśmy gorszego sortu? 0,2% to 140 milionów.

Albo inaczej: Dlaczego inni dostają więcej? 2,4% – NIE, 2,6% – TAK” – to hasło protestu samorządowców i dyrektorów szpitali. Opolszczyzna dostaje najmniej pieniędzy na ochronę zdrowia w całym kraju. Rocznie dostajemy 2,4% świadczeń NFZ w skali kraju. Do odpowiedniego funkcjonowania opolskiej służby zdrowia brakuje, jak szacują samorządy, 0,2%, czyli 140 mln zł.

- System musi być bardziej sprawiedliwy. Mamy kilka pomysłów na poprawę tego finansowania. Słabsi powinni otrzymać pomoc od tych finansowo mocniejszych.- mówi jeden z samorządowców.

Mniejsze pieniądze to gorszy dostęp do usług medycznych. Dyrektorzy szpitali i lokalni samorządowcy na znak protestu podpisali porozumienie w sprawie zwiększenia nakładów na finansowanie służby zdrowia. W proteście mogą wziąć udział wszyscy mieszkańcy regionu. Rozpoczyna się zbiórka podpisów, które wraz z postulatami samorządowców trafią do wojewody oraz ministra zdrowia i premiera. 

- Możemy zgromadzić wokół siebie 30-40 posłów, którzy wsłuchają się, zrozumieją ten problem i rozpoczną po prostu pewne prace legislacyjne. Pod względem ilości kadry medycznej lekarskiej jesteśmy jednym z ostatnich krajów w Europie. za to jeżeli popatrzymy na ilość łóżek w przeliczeniu na 10 tys. mieszkańców, to jesteśmy w czołówce. To nie łóżka leczą. Łóżek jest zdecydowanie za dużo, zresztą mapy potrzeb zdrowotnych to wskazały - dodaje Konik. 

Starosta kluczborski, Piotr Pośpiech, mówi, że trudnej sytuacji winny jest algorytm wyliczania nakładów finansowych na ochronę zdrowia dla poszczególnych województw. Samorządowiec mói, że czas najwyższy powiedzieć o tym, że on działa dla Opolszczyzny na minus. Dodaje, że ten system przynosi nam wymierne straty pacjentom. Brak środków to źródło problemów wielu szpitali.

Samorządowcy podpisali listę postulatów, które zostaną skierowane do rządu. Rocznie opolski NFZ otrzymuje na ochronę zdrowia 1,7 mld zł.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Tomasz GajewskiTreść komentarza: zebaczyński ścierwo peowskie precz z tym gównem....Data dodania komentarza: 9.01.2025, 20:01Źródło komentarza: Witold Zembaczyński wygrał w sądzie z Januszem Kowalskim - Poszło o naleśniki.Autor komentarza: JachiraTreść komentarza: Chujowe placki resortowego bachoraData dodania komentarza: 19.12.2024, 18:06Źródło komentarza: Witold Zembaczyński wygrał w sądzie z Januszem Kowalskim - Poszło o naleśniki.Autor komentarza: UlaTreść komentarza: Do tanga trzeba dwojga. Ponadto pamiętaj, że krzywdzisz dzieci.Data dodania komentarza: 18.12.2024, 09:14Źródło komentarza: Kamil Bortniczuk został ojcem po raz piąty. Ministrowi urodził się syn.Autor komentarza: UlaTreść komentarza: Podziwiam. Fajna rodzina. Gratuluję, chociaż nie jest zwolenniczką PIS.Data dodania komentarza: 18.12.2024, 09:12Źródło komentarza: Kamil Bortniczuk został ojcem po raz piąty. Ministrowi urodził się syn.Autor komentarza: LolaTreść komentarza: Zastanawiające jest że sąd nie chciał zbadać sprawy dogłębnie.Data dodania komentarza: 4.12.2024, 15:14Źródło komentarza: Witold Zembaczyński wygrał w sądzie z Januszem Kowalskim - Poszło o naleśniki.Autor komentarza: j57Treść komentarza: koles myslał, że będzie tam burmistrzem dożywotnio, a potem.... choćby i potop. Woźniak to skansen PRLuData dodania komentarza: 24.11.2024, 21:16Źródło komentarza: Czy to koniec panowania Woźniaków w Otmuchowie, sprawa przetargów w prokuraturze.
Reklama
Reklama