Ministerstwo sfinansuje także zakup 11 Toreb ratownictwa Medycznego. Zestawy zawierają m.in deski ortopedyczne, szyny Kramera, tlenoterapię. Sprzęt wartości 200 1000 zł zostanie rozdysponowane pomiędzy 11 lokalnych ochotniczych straży pożarnych. Jan Kwaśnik prezes OSP Kępnica mówi, że to duża motywacja. Z takim samochodem to już każdy młody chłopak z okolicy będzie chciał zostać strażakiem.
Kolejna informacja dotyczyła środków na budowę nowego budynku sądu w Nysie. Wiceminister zapewnia że środki są zabezpieczone, choć pierwszy przetarg się nie udał z powodu zbyt wysokich ofert jest przygotowany kolejny. Zauważył także że powtórzona procedura przetargowa to standardowe działanie przy zamówieniach publicznych.
Nową siedzibę ma otrzymać także Nyska prokuratura i to jest nowa informacja. Burmistrz dziękował, za to, że wiceminister Patryk Jaki nie zapomina o naszym powiecie i gminie. Przypomniał o dwóch inwestycjach, za które jest wdzięczny, czyli dofinansowaniu hali sportowej i centrum mandatowe.
Pytania wyszły także poza tematykę dotacji. Dziennikarze pytali o reprywatyzację w małych miejscowościach. Czy także w miastach wielkości Nysy mogłyby powstawać komisję reprywatyzacyjne.
- Teoretycznie mogłaby powstać, ale ma nadzieję, że takich problemów nie ma - odpowiadał wiceminister Jaki na pytanie czy w Nysie potrzebna jest komisja reprywatyzacyjna.
Temat wymiaru sprawiedliwości zdominował drugą część konferencji i rozlał się jak rzeka. Padło też pytanie o funkcjonowanie prokuratury.
- Nie jesteśmy w stanie naprawić tych wszystkich zaniedbać prawie trzech dekad przez niespełna 3 lata. Tym bardziej, że jak Państwo widzicie, za każdym razem kiedy próbujemy zrobić krok do przodu, to mamy takie kontry jak np. art 7, czyli protesty uni europejskiej, która broni tych przywilejów korporacyjnych w naszym wymiarze sprawiedliwości. tak więc jest to temat rzeka. - wyjaśnia Patryk Jaki
Mówi także, ze mimo, zwierzchności ministra sprawiedliwości nad prokuratorami to środowisko niestety zostało ukształtowane w poprzednim systemie i potrzeba czasu by dokonać gruntownych zmian, których znaczna część wymaga zmiany mentalności tysięcy prokuratorów przyzwyczajonych do państwa chroniącego silnych i twardego wobec słabych.
Pytali nie tylko dziennikarze ale także przedstawiciele przedsiębiorców, którzy liczą na poprawę funkcjonowania sądów.
- W wyborach powszechnych, na które społeczeństwo ma wpływ przekazuje się jedynie ok 40% władzy w kraju. Reszta władzy jest rozdzielana poprzez różne korporacje m.in wymiar sprawiedliwości, media, różne instytucje finansowe. To jest bardzo skomplikowany mechanizm państwowy. - tłumaczy Patryk Jaki
- Myślę, że żadna władza odpowiedzialnie nie jest w stanie przyjść i powiedzieć, że przyjdziemy i sprawimy, że wymiar sprawiedliwości w Polsce będzie działał od razu świetnie. Jeżeli ktoś tak będzie mówił to znaczy, ze kłamie. - dodał wiceminister.
Można by podsumować, że nasz region ma wiele szczęścia, że tak aktywny członek rządu jak Patryk jaki ma tutaj swój okręg wyborczy., Bo zawsze można mieć nadzieję, że będzie pamiętał o swoich Krajanach.
Napisz komentarz
Komentarze