Czym jest polska wieś, czy wspomnieniem po wczasach, kiedy każdy gospodarz hodował i uprawiał pełny asortyment produktów żywnościowych od zbóż, przez produkty mleczne do hodowli? Czy próbą ucieczki od miejskiego smrodu i hałasu?
Ile stron tyle rozbieżnych zdań. Do konfliktów doszło w Radzikowicach. Niegdyś było to jedno gospodarstwo. Jakimś momencie historii podzielono je na pół. Na jednej części mieszka rolnik, który zajmuje się produkcją trzody chlewnej I chce ją rozwijać.
- Ja to prowadzę od kilkunastu lat, także to nie jest teraz nowe. Trzeba mieć tego więcej, żeby z tego żyć. No więc co mam robić? - pyta retorycznie rolnik Pan Ireneusz z Radzikowi, który chce zwiększyć produkcję.
Po drugiej stronie mieszka rodzina, która już dawno zrezygnowała z rolniczego zajęcia. Po jednej stronie przystrzyżony trawnik, Po drugiej produkcja żywności.
Cześć mieszkańców obawia się Zapachów i hałasów. Uważają że ich domy i działki stracą przez to na wartości a sami będą żyć w uciążliwych warunkach. Dlatego protestują. Wiceburmistrz Rymarz informuje, że wpłynęło odwołanie od decyzji o warunkach zabudowy wydanej prze gminę. Sprawa będzie rozpatrywane przez Samorządowe kolegium Odwoławcze.
Rolnik by się rozwijać potrzebuje decyzji administracyjnych i mówi na to, że cierpliwie będzie czekał na wynik procedury.
- Wieś to wieś, z czegoś się trzeba utrzymywać. Ja teraz co? zawód zmienię? - mówi Pan Ireneusz.
Naczelnik wydziału Architektury Sławomir Piwowarczyk informuje, że w tej sprawie gmina zrobiła wszystko czego wymagają przepisy. Na wniosek protestujących skierowała także pismo do nadzoru budowlanego by sprawdzić stan zabudowań i instalacji. Te czynności jednak nie mogą wstrzymać wydania decyzji o warunkach zabudowy ponieważ prawnie nie mają ze sobą nic wspólnego i są to dwa oddzielne postępowania.
A jak patrzy gmina na sam fakt produkcji rolnej? Marek Rymarz mówi, że gmina ma świadomość, że wieś się zmienia. Podkreśla także, że produkcja żywności to ważna funkcja w sołectwach, daje pracę i produkty rolne. Dla zainteresowanych osiedleniem na terenach wiejskich rekomenduje zapoznanie się z planami zagospodarowania, które pomogą zorientować się co może powstać w danym rejonie i jak to wpłynie na komfort zamieszkiwania.
Czy strony się pogodzą? To niełatwe pytanie. Czy wieś powinna produkować żywność z pewnością tak, ale Czy mieszkając obok chlewni można się czuć jak w wiejskim dworku z powieści Elizy Orzeszkowej? To być może zależy od tego czy posiada się Herb i tytuł Szlachecki.
Napisz komentarz
Komentarze