----
Pomysł nie jest nowy i od lat funkcjonuje zarówno w sejmie jaki w Senacie, tam można sprawdzić w jaki sposób głosował poseł z naszego okręgu. Jakie zawierał sojusze i czy był obecny na głosowaniach. Zwyczaj rejestracji jak głosowali poszczególni radni jest z powodzeniem stosowany w wielu miastach Polski np. Krakowie i Warszawie.
Choć nie wynika z przepisów i nie jest to tryb formalny głosowania imiennego, nowoczesne oprogramowanie, które działa również w naszym urzędzie pozwala na dokumentowanie kto jak głosował.
Burmistrz Nysy ma jednak zastrzeżenia, po konsultacji z prawnikami oświadczył że nie można zmienić regulaminu w taki sposób by głosowanie imienny było obligatoryjnie dokumentowane. Jednak Hankus uważa, że zgodnie ze stanowiskiem ministra MSWiA czynność rejestracji tych danych umożliwia system elektronicznych głosowań i dopuszcza zawieranie takich informacji w protokołach sesji bez zmian w formalnych regulaminach.
Według Hankusa możliwość weryfikacji jak głosował radny z naszego okręgu jest krokiem w kierunku jawności i zwiększenia społecznej kontroli poczynań radnych. Reakcja radnych na wniosek Hankusa jest większości przypadków pozytywna.
Trudno się nie zgodzić, że jawność to krok w dobrym kierunku. Trzymamy kciuki aby ta pozytywna zmiana także udała się w naszej gminie.
Napisz komentarz
Komentarze