Przypominamy, że eliminacje do Konkursu na szczeblu miejsko-gminnym odbyły się tydzień temu. To jednak nie koniec emocji. W dniach 17-18 marca po werdykcie jury mogliśmy poznać nazwiska osób, które będą reprezentować nasz region w konkursie o randze wojewódzkiej.
Ogólnopolski Konkurs Recytatorski to jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych turniejów artystycznych w Polsce. Od ponad 60 lat, wyłania i prezentuje najbardziej utalentowane osobowości artystyczne, tworzące w tym niezwykłym materiale, jakim jest nasz język.
Ruch recytatorski jest jednym z najtrwalszych zjawisk w polskiej kulturze. OKR, cieszy się uznaniem kolejnych pokoleń. Znaczenia i trwałości niezwykłego w skali światowej zjawiska nie zachwiały ani przemiany w życiu społecznym, ani pojawienie się nowych tendencji i mód w sztuce, ani zmiany strukturalne i ekonomiczne w życiu kulturalnym.
Dla młodzieży udział w takim konkursie oznacza ciężką pracę nad sobą, własnymi umiejętnościami, ale też realizację wewnętrznych potrzeb dążenia do nowego, lepszego "ja".
W wielu szkołach działają szkolne teatry i to z nich często wywodzą się młode talenty aktorskie. Czy łatwo jest zachęcić młodzież do gry w teatrze?
Młodzi aktorzy bardzo poważnie podchodzą do zajęć teatralnych, często traktując je nie tylko jako rozrywkę, lecz misję twórczą.
Konkursy recytatorskie promują kulturę języka polskiego, upowszechniają kulturę słowa, umiejętność sprawnego posługiwania się różnymi formami literackimi w mowie, autentyczność wypowiedzi oraz pobudzają twórcze poszukiwania repertuarowe, przybliżają literaturę ojczystą, jak również europejską i światową.
Udział w eliminacjach rejonowych pozwala młodzieży z regionu zaprezentować swoje możliwości na szczeblu wojewódzkim, a później ogólnopolskim, co stwarza także okazję do promowania i pokazania na szerszym forum jakości pracy szkół i domów kultury naszego regionu. Konkurs jest też doskonałym forum wymiany doświadczeń dla nauczycieli.
Napisz komentarz
Komentarze