Decyzje w indywidualnych sprawach podatkowych należą do wyłącznej kompetencji burmistrza, będącego organem podatkowym. Wydanie decyzji w imieniu tego organu przez zastępcę lub innych pracowników może nastąpić wyłącznie na podstawie pisemnego upoważnienia burmistrza, który ustala zakres takiego upoważnienia. - Piszą w ostatnim wydaniu Nowiny Nyskie.
Od dnia 2 lutego 2015 r. do dnia dzisiejszego, posiadam upoważnienie do wydawania 13. rodzajów decyzji administracyjnych w imieniu burmistrza Nysy - poinformował dziennikarzy gazety wiceburmistrz Marek Rymarz. Posiadane upoważnienia nie obejmowały jednak pełnego zakresu decyzji wydawanych przez urząd. Zgodnie z przepisami burmistrz miasta upoważniając pracowników do wydawania takich decyzji musi wyliczyć konkretny zakres. W upoważnieniu Marka Rymarza zabrakło zapisu dotyczącego naliczenia jednorazowej opłaty planistycznej z tytułu wzrostu wartości nieruchomości i okazało się, że 10 decyzji podpisanych przez wice burmistrza ma wadę prawną.
- W odniesieniu do owych dziesięciu decyzji w tym sześciu o umorzeniu postępowania podpisanych przeze mnie poza upoważnieniem na chwilę obecną nie stwierdzono ich nieważności. Zgodnie z obowiązującymi przepisami kodeksu postępowania administracyjnego, funkcjonują one w obrocie prawnym, aż do momentu ich „skorygowania” przez organ wyższego stopnia, jakim jest Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Opolu - informuje dziennikarzy wiceburmistrz. Rymarz.
Trzy z czterech spraw dotyczących opłaty planistycznej są przedmiotem postępowania odwoławczego przed SKO w Opolu. Do czasu rozstrzygnięcia odwołania, tutejszy organ nie może podejmować żadnych czynności w sprawie. - dodaje Marek Rymarz.
Czyli do czasu do czasu rozstrzygnięcia odwołań przez SKO decyzje podatkowe zostały wstrzymane.
_____________
źródło Nowiny Nyskie
Napisz komentarz
Komentarze