Rok temu wprowadzono obowiązek szkolny dla 6 latków. Ta decyzja rządu wywołała wiele sporów, jak też spowodowała istotne zmiany w organizacji oświaty:
Obecnie nowy rząd wycofał się z tych decyzji. Zgodnie z nową ustawą o systemie oświaty, 6 -latki nie mają już obowiązku szkolnego, mogą więc zostać w przedszkolu. Chyba, że sami rodzice zdecydują inaczej i będą chcieli dziecko posłać do szkoły rok wcześniej. W roku ubiegłym 97 sześciolatków nie poszła do szkoły, bo tak zdecydowali ich rodzice. W tym roku w gminie jest 543 dzieci w wieku lat 6 - czy dzieciaki te pójdą do szkoły, czy zostaną w przedszkolu? Co te wszystkie zmiany oznaczają dla nyskiej oświaty?
W tym roku w nyskich szkołach jest 19 trzecich klas, a klas pierwszych będzie 7. Oznacza to konieczność zwolnienia 12 nauczycieli nauczania początkowego. Co więcej, sześciolatki, które pozostaną w przedszkolach, zablokują miejsca dla trzylatków. W kilku przedszkolach w Nysie miejsca dla najmłodszych zwyczajnie zabraknie.
W roku ubiegłym przedszkole nr 8 w Nysie przyjęło ok. 50 trzylatków, w tym roku rodzice raczej odejdą z kwitkiem.
Rodzice 6 letnich dzieci uczęszczających do przedszkola nr 8 w większości postanowili, że skorzystają z mozliwości, które daje im nowa ustawa, bowiem sa bardzo zadowoleni z przedszkola.
Podobnie jest w innych przedszkolach. Około 80 osób mogą przyjąć przedszkola nr 12 i 10 w Nysie , reszta placówek dysponuje zaledwie kilkoma miejscami. Gmina próbuje rozwiązać problem, tworząc grupy przedszkolne w szkołach.
Szkoły również szukają rozwiązań, które by zadowoliły rodziców i pozwoliły utrzymać dotychczasowe zatrudnienie. Czy sześciolatki są gotowi do szkoły - co o tym sądzą specjaliści:
Powtarzanie ostatniego roku w przedszkolu będzie swoistym przedłużeniem dzieciństwa, ale też, zdaniem nauczycieli, zatrzyma dziecko w rozwoju.
Zgodnie z programem nauczania, przez kilka pierwszych miesięcy w pierwszej klasie dzieci ponownie powtarzają wszystko, czego się nauczyły wcześniej w przedszkolu przez rok, albo i dwa lata w tej samej grupie. Oczywiście, wysłanie dziecka do szkoły lub pozostawienie go w przedszkolu to suwerenna decyzja rodziców, ale być może należy spojrzeć na to jeszcze inaczej.
Czy w Nysie zabraknie miejsc w przedszkolach dla 3-latków i pracy dla nauczycieli klas pierwszych, dowiemy się po zakończeniu rekrutacji. Na razie, wielu rodziców zaniepokojonych sytuacją składa podania o przyjęcie do kilku przedszkoli jednocześnie, by mieć pewność, że ich dziecko zostanie przyjęte do jakiegokolwiek przedszkola, niekoniecznie tego wybranego.
Co więcej, nowelizacja PiS daje również rodzicom wolną rękę co do obecnych pierwszoklasistów. Będą oni mogli zadecydować o tym, by ich dziecko powtórzyło klasę. Wystarczy, że do 31 marca złożą wniosek w szkole w tej sprawie. Prawo do powtórzenia roku na wniosek rodziców otrzymają też dzieci urodzone w pierwszej połowie 2008 r. – które uczą się teraz w II klasie. To pierwsza grupa maluchów, która rozpoczęła obowiązkowo naukę w szkole w wieku 6 lat.
Chyba, że sami rodzice zdecydują inaczej i będą chcieli dziecko posłać do szkoły rok wcześniej. Warunek jest jeden: odbycie rocznego przygotowania przedszkolnego. Bez tego konieczna będzie opinia poradni psychologiczno-pedagogicznej, że dziecko nadaje się do pierwszej klasy.
Ale to nie wszystko. W miejsce obowiązku przedszkolnego dla 5-latków wprowadzone zostaje ich prawo do wychowania przedszkolnego. Utrzymane zostaje też prawo do wychowania przedszkolnego dla 4-latków.
Nowelizacja PiS daje również rodzicom wolną rękę co do obecnych pierwszoklasistów. Będą oni mogli zadecydować o tym, by ich dziecko powtórzyło klasę. Wystarczy, że do 31 marca złożą wniosek w szkole w tej sprawie. Prawo do powtórzenia roku na wniosek rodziców otrzymają też dzieci urodzone w pierwszej połowie 2008 r. – które uczą się teraz w II klasie. To pierwsza grupa maluchów, która rozpoczęła obowiązkowo naukę w szkole w wieku 6 lat.
Napisz komentarz
Komentarze