Telemedycyna uleczy służbę zdrowia?
Dzięki telemedycynie nawet 4/5 wizyt lekarskich, które obecnie odbywają się w placówkach medycznych, mogłoby mieć charakter zdalny. Skutkiem tego pacjenci nie musieliby czekać w długich kolejkach, a lekarze byliby w stanie obsługiwać większą liczbę chorych. Oczywiście telemedycyna nie ma zastosowania we wszystkich dziedzinach medycyny. Nie pomoże np. w leczeniu zabiegowym. Bez większych problemów sprawdzi się za to w przypadku konsultacji z zakresu medycyny rodzinnej, a nawet leczenia specjalistycznego.
Usługi telemedyczne staną się standardem?
„Telemedycyna zastąpi bardzo wiele obszarów medycyny rodzinnej, czyli pierwszego kontaktu, bo wiele z naszych dolegliwości da się opisać telefonicznie czy przez Skype’a. Natomiast trudno sobie wyobrazić, żeby np. chirurg leczył nas zdalnie przez telefon. To jest gałąź medycyny, która jeszcze pozostanie tradycyjna […]. Telemedycyna to przyszłość. Należy oczekiwać, że w ciągu najbliższych 10 lat większość specjalistycznych punktów medycznych całkowicie przestawi się na usługi telemedyczne” – mówi w wywiadzie dla agencji informacyjnej infoWire.pl dr n. med. Piotr Zwoliński, epileptolog, twórca systemu QNeuro, partner zarządzający w firmie Enquant.
Na badania do szpitala? Niekoniecznie
Dużym wsparciem dla telemedycyny jest rozwój rynku nowoczesnych urządzeń technologicznych, które pozwalają pacjentom na samodzielne kontrolowanie swojego zdrowia i wykonywanie badań. Uzyskiwane wyniki są wysyłane przez internet do lekarza, który może na bieżąco sprawdzać stan zdrowia pacjenta i w razie potrzeby reagować. Tego typu urządzeń pojawia się coraz więcej. Dzięki temu placówki medyczne stają się mniej przeciążone, a telemedycyna się rozwija.
Pacjenci są gotowi
Czy obecnie usługi telemedyczne cieszą się u nas dużą popularnością? „Telemedycyna nie jest w Polsce jeszcze popularna ze względu na małe możliwości technologiczne i jej mały rozwój w naszym kraju. Spotyka się natomiast z dużym zainteresowaniem ludzi. Ankieta PricewaterhouseCoopers »Pacjent w świecie cyfrowym« z grudnia 2016 r. pokazuje, że ponad 70% pacjentów jest przygotowanych na telemedycynę i chce jej w najbliższej przyszłości” – informuje ekspert.
Napisz komentarz
Komentarze