“Tradycja Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego jest wciąż żywa i troskliwie pielęgnowana, a sztuka słowa wciąż przyciąga nowe pokolenia wykonawców. Jest to szczególnie ważne w czasie odbierania słowu dawnego znaczenia – jako środka komunikacji międzyludzkiej i przestrzeni kreacji artystycznej”- Przywołana opinia jury o ubiegłorocznym OKR mówi to, co najważniejsze – trwamy, służymy ojczystemu językowi i literaturze, przywracamy słowu jego bezpośredniość, jego życie czyli piękno, a praca uczestników i ich opiekunów owocuje wysoką jakością uprawianej sztuki.
Ogólnopolski Konkurs Recytatorski to szansa na zaistnienie, pokazanie swoich talentów. Uczestnikami są miłośnicy poezji i muzyki w różnym wieku. Rywalizacja przebiegała w czterech kategoriach – turniej recytatorski, poezji śpiewanej, teatrów jednego aktora, oraz turniej wywiedzione ze słowa
Jurorzy oceniali przede wszystkim dobór repertuaru pod kątem wartości artystycznych utworów oraz ich dobór do możliwości wykonawczych uczestnika; interpretację; kulturę słowa; oraz ogólny wyraz artystyczny.
Młodzi artyści muszą jeszcze pokonać dodatkową barierę – poradzić sobie z tremą.
Ogromna większość uczestników konkursu to przedstawicielki płci pięknej. Dlaczego tak jest- zapytaliśmy jednego z wykonawców:
Dziewczyny są chyba bardzie otwarte na teatr, na poezję. Ale chyba, nie mniej, niż chłopcom, smakuje im zwycięstwo.
Co jest ważniejsze w poezji śpiewanej – słowa czy muzyka? Treść czy wyraz artystyczny?
Rzecz jasna, za sukcesami zwycięzców stoją ich nauczyciele, którzy motywują, inspirują do ciężkiej pracy nad sobą.
Dlaczego ci młodzi ludzie to robią? Czego szukają w sztuce żywego słowa – rozwoju, sławy, pewności siebie?
Chociaż jurorzy podkreślają , że udział w takim konkursie to wielka przyjemność, bo każdy uczestnik zaprezentował coś ciekawego, najtrudniej jest wybrać jednego zwycięzcę.
Dotychczas na scenie Nyskiego Domu Kultury odbyły się eliminacje miejsko-gminne, eliminacje powiatowe odbędą się w dniach 17 i 18 marca, czyli za tydzień.
Napisz komentarz
Komentarze