Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 17:55
Reklama

Czy kodeks krajobrazowy usunie reklamę z miasta?

Kodeks krajobrazowy wprowadzany jest po to aby wprowadzić w mieście wizualny ład. Ustawa daje samorządowi narzędzie za pomocą, którego będzie można określić jak mają wyglądać szyldy sklepów w rynku i gdzie można postawić konstrukcję pod bilbord. Regulacje określą również formę mebli miejskich, ogrodzeń i ujednolicą system informacji miejskiej.
Czy kodeks krajobrazowy usunie reklamę z miasta?

Grupa robocza pracuje nad opracowaniem koncepcji, w której znajdą się przyszłe regulacje dla reklam, obiektów małej architektury i ogrodzeń jak również katalog mebli miejskich oraz jednolity System Informacji Miejskiej.

Czym jest mała architektura? To pojęcie określa Kapliczkę, pomnik, fontannę ale także meble miejskie czyli kosze, ławeczki, latarnie.

Według Romana Jabłońskiego architekta miejskiego największy architektoniczny bałagan wprowadzają niekontrolowane urządzenia reklamowe z odsieczą samorządom przyszła Ustawa z 2015 r., która dała gminie narzędzie do walki z chaosem jaki powstał w przestrzeni publicznej. Gdzie w sposób praktycznie dowolny i bez żadnych ograniczeń umieszczono setki tablic i urządzeń reklamowych.

W konsultacja uczestniczyło kilkoro przedsiębiorców. Nie należy zapominać, że reklama dla prowadzących działalność gospodarczą jest konieczna. Zadaniem Kodeksu nie jest likwidacja, a uporządkowanie reklamy w mieście.

W trakcie konsultacji padły pytanie czy zmiana szyldów dotyczy wszystkich czy tylko nowych instalacji. Regulacje dotyczą wszystkich urządzeń reklamowych niezależnie od czasu ich powstania. Po wprowadzeniu przepisów lokalnych trzeba będzie wymienić reklamy na zgodne z uchwałą. Czas dostosowania się przedsiębiorców do nowych zasad nie może być krótszy niż rok. Ustawa wprowadzająca kodeksy krajobrazowe gmin nie przewiduje także żadnej formy odszkodowań za poniesione przez przedsiębiorców koszty.

Wraz z wprowadzeniem nowych uregulowań za każdy kto umieści na terenie gminy tablicę reklamową lub urządzenie reklamową będzie zobowiązany do płacenia podatku reklamowego, który zastąpi dotychczasowy podatek od nieruchomości dla tego typu konstrukcji.

Za prawidłowe wprowadzenie kodeksu w Nysie odpowiada Roman Jabłoński, Architekt Miejski. Według niego wprowadzany dokument pozwoli na kompleksową realizację założonego celu i jego skuteczne egzekwowanie. Po wejściu w życie Kodeksu Krajobrazowego będzie on stanowić prawo miejscowe na całym obszarze Gminy Nysa.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

lolek 11.04.2017 07:16
Już kiedyś funkcjonował architekt miejski i był nim naukowiec i uznali że szkoda kasy na takie etaty. Jabłoński to architekt ****** na usługach Kolbiarza. To polityczna zagrywka likwidacyjna i upokarzająca przedsiębiorców nyskich. Za ten kodeks krajobrazowy trzeba wydać znowu kupę kasy, ale Kolbiarz weźmie kolejny kredyt i git będzie.

antyKordek 10.04.2017 13:40
Co za ściema, Jabłoński bredzi coś o 4-5 reklamach na terenach gminnych gdzie wkrótce kończą się umowy najmu a jest ich cała masa, nikt ich nie usuwa ... Chcesz robić porządek to zacznij od siebie ! Ta uchwała to nic innego jak polityczna zagrywka Kolbiarza przed wyborami

AS 10.04.2017 17:23
***** wyczyści Kolbiarzowi miasto z bilboardów i kampania wygrana ;)

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: LucyferTreść komentarza: Szemrany gość, ma monopol na wszystkie okoliczne spotted, usuwa niewygodne komentarze, obraża ludzi, hipokrytaData dodania komentarza: 23.09.2024, 21:01Źródło komentarza: Kolejna granica lansu przekroczona - Marcin Janik promował cudze imprezy, jako własne.Autor komentarza: AKTreść komentarza: DzieciorobData dodania komentarza: 16.09.2024, 17:00Źródło komentarza: Kamil Bortniczuk został ojcem po raz piąty. Ministrowi urodził się syn.Autor komentarza: JuraHuraTreść komentarza: Prawdę powiedziawszy, taki ++uj jak Prezes Wczałkosky nie ma prawa bytu w europie już. To już kur== było i kto mu na to wszystko pozwala? Jakie są wpływy na jego osobę, a jakie wypływy publicznej?Data dodania komentarza: 14.09.2024, 19:14Źródło komentarza: Prezes SIM opolskie do prokuratury? „Działalność na szkodę spółki”Autor komentarza: BejbyGrillTreść komentarza: Boss Wyczałkowski. Miszczunio we wchujolataniu ze wszystkimi – z prawem włącznie ;)Data dodania komentarza: 14.09.2024, 15:20Źródło komentarza: Prezes SIM opolskie do prokuratury? „Działalność na szkodę spółki”Autor komentarza: KatherinaTreść komentarza: Prezesso Particolaree interesso! Kuktas już dawno powinien siedzieć za Paczków.Data dodania komentarza: 14.09.2024, 15:03Źródło komentarza: Prezes SIM opolskie do prokuratury? „Działalność na szkodę spółki”Autor komentarza: M. MikołajczykTreść komentarza: Prezes Wyczałkowski? Prezes czego? PREZES ROZPIE...LACZY PUBLICZNEJ FORSY. KRÓTKO. CIACH! Do pierdla po szybkim procesie – NIK, Sąd, Pierdel ZK Nysa. :) PS. Nikt z mieszkańców Osiedla Zwycięstwa nie prosił ARN o ten rozbuchany monitoring i Mieszkańcy mają również pytania: - Jaka firma i w jakiej kwocie (faktura za usługę) zrealizowała to konkretne zlecenie z ARN. - Kto nagrywa i przechowuje zapisy z kamer? - Kto i kiedy podpisał umowę na zgodę nagrywania i przechowywania danych z zainstalowanych kamer?Data dodania komentarza: 14.09.2024, 14:54Źródło komentarza: Prezes SIM opolskie do prokuratury? „Działalność na szkodę spółki”
Reklama
Reklama