Jak przeprowadzana jest kontrola?
W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na różnice jeśli chodzi o funkcjonowanie szamb oraz oczyszczalni. Te pierwsze to po prostu zbiorniki bezodpływowe, które trzeba co jakiś czas opróżniać, przydomowe oczyszczalnie ścieków z kolei mają charakter przepływowy i nie wymagają tyle uwagi, co szamba. W obu przypadkach kontrolerzy sprawdzą stan techniczny instalacji, w tym przede wszystkim to, czy nie dochodzi do niekontrolowanych wycieków. W następnej kolejności poproszą właściciela nieruchomości o okazanie dokumentacji dotyczącej wywozu ścieków, a więc przede wszystkim umowy z wyspecjalizowanym podmiotem. Ważne, aby umowa taka była zawarta już od momentu oddania instalacji do użytku, a jeśli wtedy korzystało się z usług innej firmy - należy okazać poprzednie umowy.
Kontrola szamba i oczyszczalni - co trzeba wiedzieć?
Oprócz samej umowy, kontrolerów będzie interesować też to, jak często i czy w ogóle świadczona jest usługa opróżniania szamba lub zbiornika oczyszczalni z resztek osadowych. Na potwierdzenie tego faktu należy posiadać dowody płatności w postaci np. faktury VAT, rachunku lub wydruk przelewu bankowego. Częstotliwość wywozu określa się zawsze indywidualnie, głównie na podstawie wielkości samego zbiornika oraz liczby osób, które korzystają z kanalizacji. Urzędnicy skupią się też na tym, czy szambo lub oczyszczalnia spełniają swoją rolę oraz czy posiadają odpowiednie parametry techniczne, aby obsłużyć dane gospodarstwo.
Jak uniknąć kary podczas kontroli?
W przypadku kontroli trudno mówić o jakimś szczególnym przygotowaniu, oprócz tego, że warto mieć pod ręką wspomnianą dokumentację. Konieczne jest także regularne, samodzielne monitorowanie stanu technicznego oraz szybkie reagowanie na wszelkie nieprawidłowości czy awarie. Jeśli nie dopilnuje się takich szczegółów, kontrolerzy mogą nałożyć karę finansową w wysokości 500 złotych, a przy braku umowy właściciel naraża się nawet na grzywnę, która może wynieść nawet 5000 złotych. Dodajmy, że kontrole gminnych urzędników mają odbywać się minimum raz na dwa lata i obejmować wszystkie podmioty korzystające z szamb oraz oczyszczalni.