Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 07:29

Dziwne strupy na głowie - jak sobie z nimi poradzić

Ostatnio coraz częściej znajdujesz dziwne strupy we włosach? W dodatku Twoja skóra głowy jest zaczerwieniona i szybko się przetłuszcza? To może być łojotokowe zapalenie skóry. Czym ono jest i jak się go pozbyć?  Na te oraz inne pytanie odpowiemy w poniższym artykule.
  • 20.09.2024 07:42
  • Autor: Farmacia Verde
Dziwne strupy na głowie - jak sobie z nimi poradzić

Co to jest łojotokowe zapalenie skóry?

Pod pojęciem łojotokowe zapalenie skóry (ŁZS) kryje się przewlekła, nawracająca choroba dermatologiczna, która może rozwinąć się w każdym wieku. Najczęściej jednak atakuje młode osoby dorosłe. Jej objawy lokalizują się głównie na owłosionej skórze głowy, gdzie jest dużo gruczołów łojowych. 

Strupy we włosach To nic innego, jak płaty łuszczącego się naskórka, które odrywają się podczas drapania. Są tłuste i mają barwę żółtą lub białą.
Świąd skóry głowyW ŁZS skóra głowy swędzi, co zmusza chorego do drapania.
Rumieniowe zmianyCzerwone plamy na skórze są dobrze odgraniczone od zdrowej skóry. Na ich powierzchni widać łuskę.
ŁuszczenieTłusty łupież pokrywa owłosioną skórę głowy i może być trudny do usunięcia.
Wypadanie włosówW ŁZS kondycja włosów ulega pogorszeniu. Mogą być one rzadsze, ponadto w niektórych przypadkach dochodzi do łysienia.

To właśnie nadmiernie pracujące gruczoły łojowe są punktem wyjścia dla choroby. Gromadzący się na skórze łój sprzyja rozwojowi drożdżaków Malassezia furfur. Gdy grzyby te namnożą się nadmiernie, pojawia się stan zapalny, zaczerwienienie i łuszczenie.

Jak leczyć strupy we włosach?

Strupy we włosach i inne objawy łojotokowego zapalenia skóry można jednak skutecznie leczyć. Pierwszy krok to wizyta u dermatologa, który postawi właściwą diagnozę.

Zrozumienie i leczenie ŁZS
Igor Michajłowski, specjalista dermatolog Gdańsk

Jeśli objawy łojotokowego zapalenia skóry są łagodne, wystarczy kuracja skutecznym szamponem przeciwgrzybiczym. Do tego ewentualnie maść i oczywiście zmiana kosmetyków. Ważne, by zareagować szybko i nie dopuścić do zaostrzenia choroby, ponieważ wtedy jej leczenie będzie trudniejsze i będzie też wymagało sięgnięcia po bardziej radykalne środki, jak doustne leki przeciwgrzybicze - mówi dr n. med. Igor Michajłowski dermatolog-wenerolog z Clinica Dermatologica

Niestety, łojotokowego zapalenia nie da się całkowicie wyleczyć. Dlatego specjalną pielęgnację należy wprowadzić już na stałe, aby zmniejszyć ryzyko nawrotów. Szansę na utrzymanie efektów leczenia możemy też zwiększyć, prowadząc zdrowy styl życia i odżywiając się zdrowo.

Porady naniegojący się strup na głowie

Może się zdarzyć, że w wyniku mocnego drapania zrobi się nam strup na skórze głowy, który się nie goi. To oczywiście skrajny przypadek, z którym powinniśmy udać się do lekarza, bo może świadczyć o nadkażeniu lub nawet zmianach nowotworowych skóry. Pokazuje nam to jednak, że strupów nigdy nie powinniśmy zdrapywać ani nawet dotykać – poczekajmy, aż same się zagoją i odpadną od skóry. Co w tym czasie możemy robić?

  • Dbać o czystość skóry w obszarze strupa – delikatnie myć ją łagodnymi środkami. Należy unikać kosmetyków, które mogłyby podrażnić skórę.
  • Nawilżać – nawilżanie wspomoże gojenie się ranki. Nie należy jednak stosować tłustych maści, które mogą zablokować pory skóry.
  • Ochrona przed słońcem – do czasu zagojenia się strupa warto chronić go przed silnym słońcem, np. przez noszenie nakrycia głowy.

Masz ŁZS? Pokonaj strupy we włosach dzięki Seborh!

Rozwiązaniem na żółtawe strupy we włosach, które tworzą się przy łojotokowym zapaleniu skóry, będą dermokosmetyki dedykowane schorzeniu. Seborh to zestaw opracowany specjalnie z myślą o ŁZS głowy, pomagający przywrócić skórze dobrą kondycję. Składa się z trzech produktów, które dopełniają się w działaniu, zapewniając kompletną pielęgnację. 

Seborh to kosmetyki na łojotokowe zapalenie skóry głowy
Kup Seborh w Drogerii Olmed –kliknij
  • Szampon Seborh – dogłębnie, ale łagodnie oczyszcza skórę głowy z nadmiaru sebum i innych zanieczyszczeń. Nie wysusza. Zawiera składniki przeciwgrzybicze, jak siarczek selenu i pirokton olaminy, które przywracają równowagę mikroflorze skóry przez eliminowanie drożdżaków Malassezia. Ichtiol wspomaga gojenie skóry i zmniejsza jej swędzenie. Alantoina i pantenol koją i nawilżają.
  • Emulsja Seborh – wspomaga łagodzenie stanów zapalnych skóry. Redukuje świąd. Nawilża i zmiękcza, zapobiegając tworzeniu się łuski. Mocznik i siarka działają odkażająco i przeciwświądowo oraz niwelują łuszczenie. Olej konopny odbudowuje barierę hydrolipidową skóry głowy i wraz z naturalnym czynnikiem nawilżającym dba o odpowiednie nawodnienie skóry.
  • Płyn Seborh – posiada właściwości keratolityczne i delikatnie usuwa nagromadzoną łuskę. Zmiękcza też skórę i przywraca odpowiedni poziom nawilżenia. Zawiera kwas glikolowy i kwas jabłkowy, które działają złuszczająco. Alantoina i pantenol łagodzą skórę głowy i zapewniają jej nawilżenie.

 

Opinie o SEBORH – Zobacz co piszą osoby, stosujące SEBORH! 

 

Regularne stosowanie dermokosmetyków Seborh pomaga zmniejszyć objawy ŁZS – nie tylko takie, jak strup na skórze głowy, ale też swędzenie, zaczerwienienie i łuszczenie.

Jak pielęgnować skórę głowy z łojotokowym zapaleniem?

Odpowiednia pielęgnacja przy łojotokowym zapaleniu skóry pomoże zlikwidować strupy we włosach. Od czego zacząć? Przede wszystkim od zaopatrzenia się we właściwe kosmetyki. Powinny być to produkty przyjazne dla skóry wrażliwej i skłonnej do podrażnień. Oprócz tego powinny zawierać składniki, które będą pomocne w łagodzeniu objawów ŁZS, a więc:

  • składniki przeciwgrzybicze,
  • składniki przeciwzapalne,
  • składniki nawilżające,
  • składniki złuszczające.

Ważne, aby nie dopuszczać do przesuszenia skóry z ŁZS bo to spotęguje problem. Kosmetyki powinny wykazywać delikatne działanie nawilżające. Nie mogą być za tłuste, bo wtedy obciążymy skórę głowy. Pamiętajmy, że wyjściowym problemem jest łojotok.

Co jeszcze będzie istotne?

  • Odpowiednia temperatura wody podczas mycia włosów – nie może być gorąca.
  • Po umyciu nie należy przetrzymywać włosów w ciasnym turbanie z ręcznika. Trzeba dać im naturalnie wyschnąć lub podsuszyć suszarką.
  • Suszenie włosów wyłącznie chłodnym nawiewem suszarki.
  • Nieprzetrzymywanie tłustych włosów.  Włosy należy myć tak często, jak tego potrzebują.
  • Unikanie drażnienia skóry głowy. Nie należy używać ostrych grzebieni do czesania, nie drapać skóry głowy paznokciami i nie dotykać jej, gdy nie jest to potrzebne.

Podsumowanie

Dziwny strup na głowie to może być objaw łojotokowego zapalenia skóry – ale nie tylko. Dowiedz się zatem, z czym masz do czynienia, aby skutecznie walczyć z problemem. A jeśli cierpisz na łojotokowe zapalenie skóry, skonsultuj się z lekarzem i zadbaj odpowiednio o skórę głowy. Szybka reakcja i pielęgnacja za pomocą dobrych kosmetyków to podstawa, by zapanować nad tą dolegliwością. Więcej przeczytasz na stronie https://lojotokowezapalenieskory.pl/

Materiał partnera